joomla templates top joomla templates template joomla

Tusk nabroił, Prawo i Sprawiedliwość posprząta? Abolicja podatkowa dla osób zalegających z abonamentem RTV. Jest deklaracja wicepremiera

Tomasz Węgrzyn/eSerwis.info; info TVP; fot: facebook/TVP info; TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

 
"Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia" - te słowa w 2008 roku jak wielu polityków uważa  miliony Polaków zniechęciły do niepłacenia abonamentu RTV.
 
Słowa, które za byłym premierem Donaldem Tuskiem ciągną się od lat, zdaniem wielu spowodowały zapaść w płaceniu przez Polaków obowiązkowego abonamentu RTV. Jak wielu argumentowało - wytykając obecnemu Przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi - premier niepotrzebnie w 2008 roku zapowiadał zmiany, które nigdy nie nastąpiły, a na które z utęsknieniem czekali obywatele licząc na likwidację "znienawidzonego" abonamentu. 
 
 
Temat abonamentu powrócił po wygranych wyborach przez Prawo i Sprawiedliwość. Zapowiedzi zmian były, zmiany w mediach publicznych postępują, jest jednak możliwe, że w końcu po niemal 10 latach temat zaległości płatników abonamentu zostanie rozwiązany. 
 
O abolicji dla dłużników zalegających z abonamentem, oraz dla tych, którzy nie płacili go do chwili obecnej mówił wicepremier rządu Prawa i Sprawiedliwości Piotr Gliński w programie TVP "Gość Wiadomości":
 
- "Donald Tusk zaapelował kiedyś do społeczeństwa polskiego, aby nie płaciło opłaty abonamentowej co w dużej mierze zagroziło funkcjonowaniu mediów publicznych" - mówił wicepremier w wywiadzie udzielonym w TVP.
 
Jakie rozwiązanie zaproponuje rząd PiS? Na czym będzie polegała abolicja? 
 
- "Nowelizacja ma za zadanie wprowadzenie abolicji, najprawdopodobniej warunkowej, przebaczymy długi - ich jest 3 miliardy w tej chwili - tym, którzy zaczną płacić, jeżeli ktoś nie płacił, a zacznie płacić w momencie wejścia ustawy,  to wprowadzimy abolicję - będzie przebaczenie długów" - mówił wicepremier Piotr Gliński.
 
prostymi słowami:
 
-  Tym którzy zaczną od teraz płacić abonament będą darowane zaległości. 
 
 
O abolicji marzyli dłużnicy zalegający z abonamentem RTV od dawna, jednak do tej pory nikt o tym tak otwarcie nie mówił. Wygląda na to, że decyzje już zapadły i będą kolejnym krokiem, który wyborcom - i nie tylko - Prawa i Sprawiedliwości może się pomysł bardzo spodobać.
 
Dodatkowymi zmianami planowanymi w nowej ustawie jest też pobór opłaty nie od gospodarstwa, a od osoby jednak w niższej wysokości niż do tej pory. Prace jeszcze nad konkretnymi sumami trwają. 
 
Aby zwiększyć i uszczelnić płatności abonamentowe PiS planuje również zobowiązać operatorów do informowania o tym, kto wykupił abonament w sieciach dostarczających telewizję płatną. Ma to pozwolić zidentyfikować osoby posiadające odbiorniki.
 
{media load=media,id=8174,width=640,align=center,display=inline}
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież