joomla templates top joomla templates template joomla

Nietęgie miny opozycji. Sondażowa masakra Platformy Obywatelskiej. PiS osiąga większość konstytucyjną? Zmiana premiera piorunująco wpłynęła na notowania

Tomasz Węgrzyn/eSerwis.info włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

 
Sondaże rozpieszczają Prawo i Sprawiedliwość już od dłuższego czasu, jednak w sytuacji, kiedy partia rządząca przekracza już 50% sytuacja przestaje być „śmieszna”. Opozycja sama ciągnie się w dół coraz „głupszymi” pomysłami.
 
Coraz śmieszniej brzmi w ustach opozycji przekaz jakoby „większość społeczeństwa” myślała podobnie jak oni, wspierała ich w walce o „niezależne sądy” oraz w innych inicjatywach „totalnej opozycji”. 
 
W najnowszym sondażu Kantar Public dla „Faktu” Prawo i Sprawiedliwość przekroczyło magiczny próg 50 proc. poparcia.
 
 
 
Sondaż był przeprowadzony 11 grudnia, a więc już po zmianie premiera. 
 
W wyborach do sejmu PiS zdobyło 37 proc. głosów, tak więc obecnie sytuacja dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest zdecydowanie lepsze niż w dniu wyborów. 
 
Co na to opozycja? 
 
Nic nie dają różnego typu „totalne akcje” opozycji, które tylko pogarszają sytuację. Na PO według nowego sondażu chce głosować 17 proc. Polaków. Kukiz'15 uzyskał trzecią pozycje sondażową z wynikiem 11 procent.

Nowoczesna uzyskała wynik 9 procent poparcia, natomiast SLD zatrzymało się na progu wyborczym uzyskując 5 procent wyborców w sondażu. PSL poniżej progu wyborczego uzyskało 3 procent poparcia. 
 
Z badania wynika, że PiS z poparciem 50 proc. wyborców ma aż 8 punktów procentowych więcej niż całą opozycja razem wzięta zarówno ta totalna, jak i konstruktywna w sejmie. 
 
Z jednej strony najwyraźniej spodobała się wyborcą zmiana premiera, chociaż nie do końca dla wielu zrozumiała. Z drugiej strony najwyraźniej krzyki z trybuny sejmowej, powtarzanie ciągle tych samych frazesów kompletnie nie przemawia do wyborców, dla których tego typu przekaz jest niewiarygodny.