joomla templates top joomla templates template joomla

Dlaczego Platforma Obywatelska stała się partią obciachu?

Tomasz Węgrzyn/eSerwis.info; fot: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

 
- "Dlaczego Platforma Obywatelska stała się partią obciachu?"
 
Takim pytaniem rozpoczęła rozmowę z Grzegorzem Schetyną Monika Olejnik w czwartkowym programie” Kropka nad i”. Monika Olejnik dodała:
 
- "Dlaczego młodzi ludzie nie chcą głosować na Platformę Obywatelską? Dlaczego Bronisław Komorowski przegrał wybory? (...)  (Ludzie zagłosowali na - red.) przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości, partii, która była kiedyś partią obciachu, a teraz tak jak powiedziałam tą partią stała się Platforma Obywatelska”."
 
Pytanie - czego nie udało się posłowi ukryć – wbiło ministra spraw zagranicznych w fotel i spowodowało zdziwienie i to nie bez przyczyny.  
 
Grzegorz Schetyna zszokowany chyba tym, że ktoś mógł Platformę Obywatelska, partię do tej pory kojarzoną z postępem, nowoczesnością, pełną młodości i energii nazwać partią obciachu, bo to on sam przez wiele lat tworzył klimat – nie samodzielnie, ale z innymi – wokół Prawa i Sprawiedliwości właśnie jako partii obciachu. 
 
Sam Schetyna - jak podają posłowie z lat 2005-2007 - podobno był odpowiedzialny w tamtym czasie, a w każdym razie był ważnym elementem, internetowej kampanii  polegającej na tworzeniu „wirtualnego ruchu w internecie”. W tych wyborach wyraźnie zabrakło właśnie tego politycznego doświadczenia, tej internetowej siły, którym – podobno – Grzegorz Schetyna i jego pomocnicy obdarzyli Platformę Obywatelską chociażby w 2007 roku. 
 
Dziesięć lat temu młody jeszcze - patrząc przez pryzmat czasu - internet  był przepełniony politycznymi komentarzami, wirtualny świat aż kipiał z nienawiści, obelg, epitetów, porównań, czy chociażby takich określeń jak:
 
- "moherowe berety" -
 
w znacznym stopniu skierowanych właśnie do wyborców Prawa i Sprawiedliwości, które wtedy „próbowano wykreować„ na partię obciachu, co w znacznym stopniu się udało, a co trwało przez długie lata aż do historycznego zwycięstwa Andrzeja Dudy. 
 
Nowy prezydent przełamał niemal dziesięcioletni stereotypy i to na tyle skutecznie, że Monika Olejnik partią obciachu – nie wprost, ale prze  pytanie – nazwała właśnie Platformę Obywatelską.