joomla templates top joomla templates template joomla

Ustawa o leczeniu niepłodności już działa, zabiegi in vitro wstrzymane. "Czekamy na pozwolenie"

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj ekonomia i gospodarka

Wraz z początkiem listopada w życie weszła ustawa o leczeniu niepłodności. W związku z tym część klinik przeprowadzających zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego wstrzymała leczenie, bo musi wystąpić o zatwierdzenie tzw. programu dostosowawczego swoich placówek.

- Zrobiliśmy przerwę w wykonywaniu zabiegów in vitro - informuje Grzegorz Mrugacz z kliniki "Bocian" w Białymstoku. Zamieszaniu dziwi się wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. - Wielokrotne spotkania, także w ministerstwie, z szefami tych klinik pokazały ścieżkę, jaką trzeba przejść.

Na dowód tego jest ponad 30 wniosków o nasze decyzje, które zostały dzisiaj rano złożone do ministerstwa, czyli wszyscy wszystko wiedzą - mówi wiceminister. Przedstawiciele klinik z całego kraju, które potrzebują uzyskania zatwierdzenia swoich dokumentów, przyjechali do ministerstwa zdrowia.

- Spodziewamy się w jak najszybszym czasie uzyskania akceptacji tego dokumentu, co będzie jednoznaczne ze zgodą na kontynuację realizacji programu - stwierdza prof. Leszek Pawełczyk, kierownik Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Wiadomo, że dla osób, które się starają o zajście w ciążę, bardzo często czas ma ogromne znaczenie i to powoduje bardzo duży stres - dodaje dr Wojciech Kolawa z Centrum Medycznego "Zdrowie Kobiety" w Krakowie, wyrażając nadzieję na sprawne działania ministerialnych urzędników.

{media load=media,id=3540,width=640,align=center,display=inline}