joomla templates top joomla templates template joomla

Ponieśliśmy wszyscy bolesną stratę

włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Łzy w oczach posłów, kwiaty na sejmowej mównicy i nazwiska parlamentarzystów, którzy już nigdy z niej nie przemówią. W Sejmie posłowie i senatorowie oddali hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu.

- Patrząc na wypełnioną po brzegi salę posiedzeń widzę tu całą Polskę, całe państwo polskie - mówił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Są tu - wymieniał - posłowie, senatorowie, premier rząd, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, reprezentanci najwyższych urzędów państwowych. - Jednak fotel prezydenta jest pusty - powiedział Komorowski.

- Spotykamy się dzisiaj, by uczcić pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i całej polskiej delegacji, wszystkich, którzy zginęli w tragicznej katastrofie koło Smoleńska. Wśród nich był i Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent na uchodźstwie i ministrowie, generałowie, szefowie centralnych instytucji państwa, biskupi i przedstawiciele rodzin katyńskich, byli funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i załoga samolotu - mówił marszałek Sejmu.

-Pamiętamy o wszystkich - zapewnił. Posłowie i senatorowie - mówił Komorowski - chcą w sposób szczególny w polskim Sejmie uczcić pamięć tragicznie zmarłych parlamentarzystów.

-Chcemy uczcić pamięć naszych koleżanek i kolegów z wszystkich klubów parlamentarnych- powiedział marszałek. Jak mówił, w takich chwilach myślimy o słowach, które padły niepotrzebnie, które dziś bolą autorów, ale i o słowach, które nie padły, a mogły budować jedność i porozumienie.

- Parlament poniósł ogromną stratę i od nas wszystkich zależy, czy ten ból po stracie naszych koleżanek i kolegów zdołamy zamienić w siłę na rzecz współpracy, porozumienia i pojednania, czy też w jakąś formę sporu, gorszącej kłótni - powiedział marszałek.

- Pewnie każdy robi swego rodzaju rachunek sumienia. Myśli o słowach niepotrzebnych, które padły nie raz, które dzisiaj bolą autorów. Myślę, że każdy z nas myśli o słowach, które niestety nie padły, które to słowa mogły budować jedność, mogły budować porozumienie, a nie padły - mówił marszałek Sejmu. W tak trudnym momencie warto o tym pomyśleć - dodał Komorowski. Marszałek poprosił też posłów i senatorów o „pomoc w przeprowadzeniu państwa przez ten trudny czas”.

Pamięć poległych parlamentarzystów uczczono minutą ciszy. Później przedstawiciele poszczególnych klubów odczytali nazwiska posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej koło Smoleńska. Pamięć ofiar parlamentarzyści uczcili w specjalnym oświadczeniu. Jak podkreślili, Polska poniosła niepowetowaną stratę. Wyrażono także współczucie i "ludzką solidarność w bólu z rodzinami ofiar".

"Doszło do największej tragedii w powojennej historii Polski. W drodze na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Śmierć ponieśli wszyscy członkowie delegacji, w tym ostatni prezydent RP na uchodźstwie oraz osiemnaścioro posłów i senatorów, wśród nich troje wicemarszałków Sejmu i Senatu oraz marszałek Sejmu III kadencji" - napisano w oświadczeniu.

Jak zaznaczono, las smoleński "stał się miejscem polskiego dramatu". "Stajemy znowu wobec wielkiego wyzwania, jakim jest zrozumienie sensu ofiary życia w imię służby ojczyzny" - podkreślili parlamentarzyści.

Pogrążeni w smutku posłowie i senatorowie przekazali "wyrazy współczucia i ludzkiej solidarności w bólu z rodzinami ofiar, ze wszystkimi, którym los zabrał najbliższych, przyjaciół i kolegów". Podziękowali także "za wyrazy otuchy i słowa pocieszenia płynące z całego świata".

Wyrażamy wdzięczność Rosjanom za okazane współczucie i solidarność - podkreślono.

Składając hołd wszystkim ofiarom tragicznej katastrofy i oddając im cześć posłowie podziękowali także "za ich wierną służbę Polsce". Dzisiaj, w obliczu tego narodowego dramatu jesteśmy razem, złączeni troską o losy naszej ojczyzny. - zapewnili parlamentarzyści.

W Sejmie oprócz parlamentarzystów byli również przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym premier Donald Tusk, członkowie rządu, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na uroczystość przybyli również m.in. szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezydent Lech Wałęsa i prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier Tadeusz Mazowiecki, kardynał Józef Glemp, europosłowie, przedstawiciele kościołów i wyznań oraz korpusu dyplomatycznego.