joomla templates top joomla templates template joomla

Niepodległość to nie jest jednorazowe wydarzenie

platforma.org/pl/ włącz . Opublikowano w Kraj polityka

alt Polska obchodzi dziś 92 rocznicę odzyskania niepodległości. Po wojnie ten wielki dzień wolno nam świętować dopiero od 1989 roku. Główne uroczystości z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałków Sejmu i Senatu oraz zaproszonych gości odbyły się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli prezydent a równocześnie Zwierzchnik sił Zbrojnych Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu - Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusiewicz, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, przedstawiciele rządu oraz reprezentanci parlamentu, a także generalicja, duchowieństwo, weterani i grupy rekonstrukcji historycznych oraz harcerze. Po Apelu Pamięci i uroczystej odprawie wart przemówienie wygłosił prezydent Bronisław Komorowski.

Rozpoczął je od zacytowania słów marszałka Józefa Piłsudskiego, iż „dzisiaj jest wielkie święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień”. Spierajmy się mądrze Za wzór poszanowania przeciwników politycznych Bronisław Komorowski dał Piłsudskiego i Dmowskiego, których "współpraca w służbie dla RP powinna być drogowskazem dla współczesnych polityków, jak najlepiej służyć Polsce i Polakom. W pierwszych latach II RP jej ojcowie założyciele potrafili ze sobą współpracować". "Odłożyli na bok osobiste urazy i antypatie, poskromili partyjne egoizmy, kierowali się narodowym interesem i polską racją stanu" "Ten wielki zgodny wysiłek, trudnych lat budowy suwerennej II RP powinien być drogowskazem dla nas, jakim szlakiem dzisiaj podążać by najlepiej służyć Polsce i Polakom" – dodał prezydent. Dziś „mamy prawo być dumni z odzyskanej wolnej Ojczyzny”, mówił Bronisław Komorowski. "Rzeczpospolita nie musi drżeć o swoją suwerenność, z niepokojem spoglądać na swoje granice, tak jak jej poprzedniczka w okresie międzywojennym. Naszymi sojusznikami są największe, najstabilniejsze demokracje świata. Ze wszystkim sąsiadami prowadzimy dialog, z wieloma spośród nich mamy nienaganne, przyjacielskie relacje". "Popatrzmy jak wiele zmieniło się w ostatnich dwóch dekadach.

Nasza zachodnia granica, zza której przez setki lat nadciągały zagrożenia, przestała dzielić, a zaczęła łączyć. Dzisiaj od Suwałk po Lizbonę możemy podróżować przez Europę nie wydobywając nawet z kieszeni paszportu. Przewodniczącym parlamentu, skupiającego deputowanych z całej unijnej Europy jest nasz rodak" wyliczał prezydent Bronisław Komorowski. Zwykła codzienna praca jest też ofiarą dla ojczyzny "Nam dane jest cieszyć się wolną ojczyzną, ale nie żądając aż tak wielkiej ofiary, każdy z nas może złożyć ojczyźnie jakąś ważną ofiarę" - mówił prezydent Komorowski. "Czasami to może być zwykła, codzienna praca, czasami może być to wyciągnięcie ręki do skłóconego brata, czasami pomoc innym, zaangażowanie się w jakieś wspólne działanie" - dodał. „Niepodległość to nie jest jednorazowe wydarzenie, dekret czy stronica w podręczniku historii". "Niepodległość to wyraz naszej woli, odpowiedź na pytanie jakimi chcemy być Polakami" - podkreślił prezydent.

"Niech każdy z nas w tym wielkim i wspólnie malowanym obrazie, jakim jest Rzeczypospolita, postawi swój, choćby drobny, ale jasny akcent. A wtedy ten obraz, za rok, gdy się tu znowu spotkamy, zajaśnieje jeszcze piękniejszym blaskiem - starej, pięknej Rzeczypospolitej" - mówił Komorowski. Wyraził też satysfakcje, że w uroczystościach bierze udział prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. "Chciałem w ten sposób podkreślić to, że jest w dalszym ciągu utrzymywany dobry zwyczaj, że razem z naszymi braćmi Litwinami cieszymy się wolnością" - podkreślił prezydent. "Bo razem ją (wolność), czasami przeciw sobie, ale w tym samym czasie, w tych samych okolicznościach zyskiwaliśmy i traciliśmy" - dodał Komorowski. Oprócz głównych uroczystości na Placu Piłsudskiego przez cały dzień w różńych miejscach Warszawy odbywają się dziś rozmaite imprezy upamiętniający to wielkie święto narodowe. O godzinie 13 przed Grobem Nieznanego Żołnierza miała miejsce uroczysta odprawa wart, nieco później rozpoczęła się defilada z udziałem pododdziałów Wojska Polskiego oraz grup rekonstrukcji historycznej, która przemaszerowała do Muzeum Wojska Polskiego. Wieczorem zaplanowane są liczne koncerty, w tym Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz „Pomyśl Polsko” w Filharmonii Narodowej.