joomla templates top joomla templates template joomla

Mariusz Błaszczak: dobrze, że wybory będą jednodniowe

pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak uważa, że to dobrze, iż prezydent Bronisław Komorowski zwoła jednodniowe wybory parlamentarne, bo głosowanie dwudniowe byłoby - według PiS - sprzeczne z konstytucją. Błaszczak jako zbyt wczesną krytykuje jednak datę głosowania.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek, że chce wyznaczyć datę wyborów parlamentarnych na 9 października. Mają trwać jeden dzień. Dodał, że formalną decyzję w tej sprawie ogłosi na początku sierpnia.

„Dobrze się stało, że ogłoszone zostały wybory jednodniowe” - powiedział PAP Błaszczak. „Dwudniowe wybory byłyby sprzeczne z Konstytucją RP, która mówi wyraźnie o tym, że wybory odbywają się w dzień wolny od pracy” - zaznaczył.

Polityk PiS powiedział też, że nie spodziewał się, by prezydent zdecydował się „złamać konstytucję” poprzez zarządzenie dwudniowego głosowania. Jak mówił, ma nadzieję, że o decyzji Komorowskiego zadecydowało „poszanowanie prawa”.

Szef klubu PiS skrytykował natomiast zapowiedziany termin wyborów. „9 października to bardzo wczesny termin” - powiedział.

Jak zaznaczył, „PiS już wiele miesięcy temu zwracało uwagę, że wybory powinny odbyć się przed rozpoczęciem polskiej prezydencji”. „W trakcie prezydencji zmiana rządu może spowodować problemy - tak było w przypadku Czech” - argumentował.

W ocenie Błaszczaka, „jeśli już wybory nie zostały przeprowadzone przed prezydencją, to powinny się odbyć w maksymalnie późnym możliwym terminie, tak żeby obecny rząd mógł prezydencję dokończyć”.

„9 października to termin, który spowoduje, że z całą pewnością zmiana rządu nastąpi w trakcie prezydencji” - podkreślił Mariusz Błaszczak.