joomla templates top joomla templates template joomla

Lepsze nastroje polskich konsumentów, wzrosła dynamika PKB

włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Są nowe dobre wiadomości dla gospodarki. Po pierwsze – w trzecim kwartale br. dynamika PKB wyniosła ponad 1 procent. Po drugie – według opublikowanych dzisiaj danych Głównego Urzędu Statystycznego – poprawiły się nastroje konsumentów. To pozytywny wskaźnik dla producentów iin westorów.

Dynamika PKB w III kwartale 2009 r. wyniesie ponad 1 proc., zaś dane o sprzedaży podane przez GUS są dobrym sygnałem dla gospodarki - skomentował szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera Michał Boni.
"Jest to kolejny element, który pokazuje, że sytuacja jaśnieje. Nie aż tak, jakby się chciało, ale to jest dobry sygnał dla gospodarki. Czekamy na dane o PKB za trzeci kwartał, na pewno w tym trzecim kwartale jesteśmy ponad 1 proc." - powiedział Boni.
W środę GUS podał, że sprzedaż detaliczna w październiku 2009 roku wzrosła o 2,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku, po wzroście o 2,5 proc. rok do roku we wrześniu 2009 roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 3,9 proc.
Z innych danych GUS wynika, że w listopadzie poprawiły się nastroje konsumentów. Według najnowszego badania, więcej gospodarstw domowych liczy na poprawę sytuacji finansowej w najbliższym roku. Lepiej też jest oceniana sytuacja gospodarcza kraju i oczekiwania dotyczące poziomu bezrobocia w najbliższych 12 miesiącach.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej podniósł się do minus 18,5 proc. (o 1,6 pkt. proc. do października), a wskaźnik wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) wzrósł o 2,0 pkt. proc. do minus 27,7 proc. - podał GUS. Oba wskaźniki są obecnie wyższe niż w styczniu 2009 r.
Oba wskaźniki mogą przyjmować wartość od minus 100 do plus 100. Dodatnie wskaźniki oznaczają przewagę konsumentów nastawionych optymistycznie nad pesymistami. GUS zbadał w listopadzie próbę 1681 gospodarstw domowych. Badanie prowadzone jest wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim.