joomla templates top joomla templates template joomla

Jeszcze Europa nie zginęła

platforma.org włącz . Opublikowano w Kraj polityka

altWspaniałe wystąpienie! Jeszcze Europa nie zginęła, póki my żyjemy - powiedział lider socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim Martin Schulz podczas debaty w Strasburgu po wystąpieniu premiera Donalda Tuska z okazji polskiej prezydencji. Chwalili je też inni szefowie grup parlamentarnych oraz szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

"Wysłuchaliśmy wspaniałego przemówienia - powiedział Schulz chwaląc proeuropejskie nastawienie szefa polskiego rządu. - Polska dzisiejszego poranka słowami Tuska powiedziała, że najlepszą ochroną jest europejska integracja".

Przypominając słowa polskiego hymnu, Schulz zwrócił się do Tuska: "Chciałbym Panu powiedzieć: jeszcze Europa nie zginęła, póki my żyjemy". Zapewnił, że idea integracji europejskiej nie zginie, "zwłaszcza gdy będziemy mieć takiego przewodniczącego Rady UE jak Pan".

Wystąpienie Tuska chwalił też lider chadeckiej rodziny politycznej, Europejskiej Partii Ludowej (do której należy PO), Joseph Daul. "Podzielamy Pana obawy o tendencje eurosceptyczne w Europie" - powiedział. "Jak by tu przedłużyć polską prezydencję?" - żartował.

"Jest Pan jednym z nielicznych, którzy nie zmierzają dziś w kierunku nacjonalizmu i populizmu i twierdzi, że aby rozwiązać problemy, potrzebujemy więcej integracji w Europie" - powiedział lider liberałów Guy Verhofstadt, były premier Belgii.

"Rzadko który premier tak jak Pan zdołał zdefiniować ideę europejską" - powiedziała z kolei współprzewodnicząca Zielonych Rebecca Harms.

„Teraz, kiedy Polska rozpoczyna swoją historyczną podróż na czele Rady UE, muszę powiedzieć, że mam pełną ufność do tego, że Polska będzie bronić tej wizji z rygorem i wykonywać będzie swoją strategię z takim samym zaangażowaniem, jak robiła to przygotowując się do tej prezydencji. W ten sposób Polska będzie miała pełne poparcie KE, ponieważ my również mamy podobna wizję Europy; Europy, którą chcielibyśmy widzieć za 10 lat” - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

„Polska jest historią sukcesu” – dodał. – „Udało się jej uniknąć ostatnio recesji, ale także jest jednym z motorów rozwoju całej Unii. To sprawia, że Polska znajduje się w silnej pozycji, by zapewnić kontynuację negocjacji finansowych pomiędzy Radą a Parlamentem w sposób ambitny i odpowiedzialny. – mówił przewodniczący KE.

W jego ocenie, „w dzisiejszych czasach, czasach wymagających historycznego przywództwa i ja wierzę w to, że premier Tusk oraz Polska mogą zapewnić takie przywództwo w Radzie. KE będzie w pełni popierać wizję Europy silniejszej i otwartej. Wierzę, że Polska jest w stanie dobrze przewodniczyć Radzie, ale wnieść nowy optymizm i entuzjazm w projekty europejskie.”