joomla templates top joomla templates template joomla

Premier: giełda jest symbolem gospodarki

platforma.org/pl/ włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Przeszliśmy rzeczywiście drogę niezwykłą. Dzisiaj giełda w dniu jej prywatyzacji nadal jest symbolem wolnych decyzji ludzi, ale jest także symbolem polskiej dumnej gospodarki – powiedział premier Donald Tusk we wtorek, w dniu debiutu akcji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Koniec lat osiemdziesiątych i początek lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku „to było spełnienie marzeń, tęsknot, nawet jeżeli nie do końca precyzyjnie zdefiniowanych, wielkiego ruchu ludzi, bo tak naprawdę giełda to jeden z efektów tej wielkiej niepodległościowej i wolnościowej rewolucji. Myśmy mieli wtedy intuicje i te intuicje potrzebowały później ekspertów, dojrzałej refleksji ekonomicznej i to się pojawiło, ale warunkiem wstępnym były marzenia ludzi i wolność” – powiedział premier.

„Myślę, że między innymi dlatego, a nie tylko ze zdrowej chęci zysku, której to chęci giełda jest także symbolem, przy okazji debiutu giełdy powstało ponad 100 tys. nowych kont, ponad 300 tys. indywidualnych inwestorów wyraziło zainteresowanie prywatyzacją giełdy, a już nie mówię o zainteresowaniu przekraczającym wszystkie nasze wyobrażenia inwestorów instytucjonalnych” - powiedział premier. „Nasze wyobrażenia, marzenia, pragnienia, są wpisane w ramy realizmu, trzeźwo oceniamy możliwości polskich instytucji wolnego rynku i dlatego trzeźwo i ambitnie oceniamy przyszłość giełdy warszawskiej jako solidnego, ważnego centrum w tej części Europy. Jestem przekonany że dzięki zapałowi inwestorów i dzięki atmosferze dzisiejszego dnia ten plan ziści się szybciej, niż mogliśmy o tym marzyć dwadzieścia lat temu.

Proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje, wy wszyscy, którzy do tego sukcesu przyczyniliście się przez ostatnich 20 lat i przez ostatnich kilkadziesiąt dni kiedy finalizowaliście ten wielki proces. Gratuluję” - powiedział szef rządu. Podczas wtorkowej uroczystości głos zabrał także minister skarbu Aleksander Grad. Po wtorkowym debiucie akcji GPW na giełdzie szef resortu skarbu pogratulował wszystkim inwestorom. "Byliśmy konsekwentni od trzech lat; mówiliśmy, że prywatyzacja ma wzmocnić nasze rynki kapitałowe, giełdę i że procesy prywatyzacyjne będziemy prowadzili poprzez giełdę i tak się stało. Wszystkie ostatnie w ciągu trzech lat debiuty giełdowe, rekordowe w skali w Europy, miały służyć temu, by nasza giełda rosła w siłę (...). Nigdy w swojej historii giełda nie była tak silna jak dzisiaj" - mówił Grad. Jak zaznaczył minister, warszawska giełda "odskoczyła" swoim rywalom w regionie. Jego zdaniem, prywatyzacja poprzez giełdę i budowanie rynków kapitałowych to budowanie siły Warszawy jako centrum finansowego w tej części Europy. "Jestem przekonany, że nie są to nieuzasadnione marzenia. Dzisiejszy dzień debiutu giełdy na giełdzie pokazał, że to się staje faktem" - powiedział Grad. Minister pogratulował wszystkim inwestorom - tym prywatnym, "którzy tak licznie zapisali się na akcje warszawskiej giełdy", a także inwestorom instytucjonalnym - krajowym i zagranicznym. Inwestorzy indywidualni złożyli ponad 323 tys. zapisów na łączną liczbę ok. 30,9 mln walorów. Popyt na akcje GPW wśród inwestorów instytucjonalnych był ponad 25-krotnie wyższy niż liczba oferowanych im akcji. Kurs akcji Giełdy Papierów Wartościowych wzrósł we wtorek na otwarciu, w pierwszym dniu notowań, o 18,02 proc. - do 50,75 zł.