joomla templates top joomla templates template joomla

Parlament Europejski ocenia następczynię Catherine Ashton

pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

W Parlamencie Europejskim odbyło się przesłuchanie Federiki Mogherini, desygnowanej na Wysokiego Przedstawiciela UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Zdaniem Anny Fotygi, przewodniczącej Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE), Mogherini bardzo ogólnie nakreśliła swoje priorytety.

Europosłanka PiS wskazuje, że Mogherini - podobnie jak inni desygnowani komisarze - unikała precyzyjnych deklaracji a spośród planowanych działań w sposób wystarczający przedstawiła jedynie plan wizyt w 28 stolicach i spotkania z przedstawicielami władzy oraz organizacji społecznych. „To sposób na zjednanie kręgów opiniotwórczych do priorytetów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Niestety, same priorytety podczas wysłuchania były prezentowane bardzo ogólnie. Federika Mogherini nie odpowiedziała na konkretne i ważne pytania posłów odnośnie wyzwań oraz zagrożeń na wschodzie” - powiedziała przewodnicząca SEDE. Według Anny Fotygi stosunek Federiki Mogherini do bezpieczeństwa i obrony, ale przede wszystkim do relacji z Federacją Rosyjską, należy oceniać na tle wcześniejszych działań i prezentowanych poglądów.

„Przywołam dwa najbardziej dobitne - wizytę w Moskwie w czasie trwającej agresji na Ukrainę oraz powszechnej izolacji Kremla oraz nazwanie zestrzelenia malezyjskiego samolotu MH17 nieszczęśliwym wypadkiem. Jej obecne poglądy są wyrażane poprawnie. Nie dostrzegłam jednak determinacji w przeciwstawieniu się zagrożeniom we wschodnim sąsiedztwie Unii.

W odniesieniu do współpracy transatlantyckiej, głównie ze Stanami Zjednoczonymi, Mogherini w swojej prezentacji zupełnie pominęła dziedzinę bezpieczeństwa, wymieniając np. takie obszary jak polityka klimatyczna, walka z ebolą czy pomoc humanitarna” - mówi europosłanka PiS. Podczas przesłuchania Anna Fotyga, która jest zwolenniczką ścisłej współpracy w ramach NATO, pytała Federikę Mogherini m.in. o jej plany działań w dziedzinie obronnej i bezpieczeństwa UE.

„Odpowiedź Federiki Mogherini była ogólnikowa. Pod koniec przesłuchania dała jednak do zrozumienia, że plany polityczne i instytucjonalne pogłębienia integracji w ramach WPBiO są konkretne - i jak przewidywałam - daleko idące.

W świetle ostatnich stwierdzeń ważnych polityków dużych państw członkowskich (np. w Niemczech) o niemożliwości sprostania zobowiązaniom sojuszniczym, wszelkie plany w tej dziedzinie powinny być znane przed powołaniem Federiki Mogherini na stanowisko Wysokiego Przedstawiciela i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej” - uważa Anna Fotyga.