joomla templates top joomla templates template joomla

Miller: Budżet na 2015 r. jest nierealny!

sld.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Szef SLD Leszek Miller skrytykował rządowy projekt budżetu na 2015 r. Powód? Były premier mówi wprost: Wskaźniki są mocno zawyżone. Ten budżet jest nierealny! Szef Sojuszu zwraca uwagę na trzy kwestie, które minister finansów Mateusz Szczurek poruszył w środę podczas wystąpienia w Sejmie. 

Po pierwsze: według Millera niewykonalna jest przyszłoroczna koncepcja, w której dochód na jednego mieszkańca miałby wynosić 77% średniej unijnej. Lider SLD zaznacza, że uzyskanie tego wskaźnika wymagałoby w przyszłym roku wzrostu gospodarczego o 10 punktów procentowych więcej, co jest niemożliwe do osiągnięcia.

- Więc pierwszy wniosek: nie ma mowy, żeby w przyszłym roku Polska osiągnęła PKB na mieszkańca w wysokości 77% przeciętnego unijnego – kwestionował rządowe wyliczenia były premier. Po drugie: nierealny wzrost PKB. - To jest również wskaźnik zbyt optymistyczny i trudno się spodziewać, żeby Polska w przyszłym roku rozwijała się na poziomie 3,4% PKB – mówił Miller.

I dodał, że na wskaźnik PKB składają się takie elementy, jak: inwestycje, popyt wewnętrzny oraz eksport. Jednak nic nie wskazuje, by te miały nagle wzrosnąć. Co więcej, rząd w ogóle nie uwzględnił skutków rosyjskiego embarga. Po trzecie: planowany deficyt budżetowy został z kolei zaniżony. Od mniej więcej trzech lat dochody każdego roku są o 8-9 mld złotych niższe niż zakładano.

Dlatego zdaniem nie ma podstaw do opinii, że w tym roku miałoby być inaczej. - Pan minister zawyżył, to jest bardzo optymistyczny według realiów pomysł dochodów budżetowych - podkreślił. Według wyliczeń SLD będzie on 20 mld mniejszy.