joomla templates top joomla templates template joomla

Ewa Kopacz w "Rzeczpospolitej": mam gruby pancerzyk

platforma.org włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

alt"Zależy nam na tworzeniu czegoś na kształt banków leków, krwi czy sprzętu w Europie" w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.

"Rz": Zaplanowane na wtorek i środę nieformalne spotkanie ministrów zdrowia państw UE jest pierwszym za polskiej prezydencji. To celowy zabieg?

Ewa Kopacz: To, że jesteśmy pierwsi, wynika z kalendarza prezydencji, jednak bardzo dobrze się stało. Ostatnio z ministrami zdrowia UE spotkaliśmy się 6 czerwca i omawialiśmy m.in. doraźne działania związane z epidemią Escherichii coli w Niemczech. Cieszę się, że kolejne spotkanie jest tak szybko, tym bardziej że kilka dni temu pojawiły się doniesienia o zakażeniach groźnym szczepem tej bakterii we Francji.

Jakie wnioski mogą wyciągnąć kraje europejskie z tej epidemii?
Zdecydowanie trzeba poprawić sposób wczesnego ostrzegania. Nie mogą być publikowane informacje niesprawdzone, bo może to mieć katastrofalne skutki dla gospodarek pochopnie wymienianych krajów. We Francji pojawiły się doniesienia, że skażona bakterią jest żywność brytyjska. Podobnie jak w Niemczech mówiono, że winne epidemii są hiszpańskie ogórki, co się później nie potwierdziło.