joomla templates top joomla templates template joomla

Anna Komorowska: Wolność nie jest dana raz na zawsze

prezydent.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

Z wolnością jest tak jak z miłością, nie jest dana raz na zawsze; trzeba o nią dbać, coś o niej wiedzieć i pielęgnować - mówiła w poniedziałek Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska podczas spotkania z nauczycielami podsumowującego obchody Roku Wolności w szkołach. 

Jak oceniła Anna Komorowska, poszerzenie wiedzy młodych osób, które nie pamiętają czasów np. sprzed 25 lat, jest bezcenne. - Warto jest uświadamiać młodym ludziom, jak to było kiedyś i co jest do stracenia, uczenie ich postaw obywatelskich - podkreśliła.

- Z wolnością jest trochę tak jak z miłością, nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, coś o niej wiedzieć i trzeba ją pielęgnować – zaznaczyła Anna Komorowska. Jak dodała, liczne inicjatywy w ramach Roku Wolności to "powód do ogromnej dumy". - Jestem wdzięczna, że państwu się chce - zwróciła się do obecnych nauczycieli. - Życzę, by z tego, że państwu się chce i są zaangażowani czerpali jak najwięcej satysfakcji - mówiła Pierwsza Dama.

W imieniu własnym i prezydenta złożyła też życzenia z okazji przypadającego we wtorek Dnia Edukacji Narodowej. Jak podkreśliła, Bronisław Komorowski "gdyby nie bieg historii, może nadal byłby nauczycielem historii". Minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka zwróciła uwagę, że trudno by było wyliczyć wszystkie przedsięwzięcia w ramach Roku Wolności, które "wciągają młodzież i w oparciu o wiedzę o historii współczesnej uczą młodych zaangażowania obywatelskiego".

W spotkaniu uczestniczył także Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski oraz minister Maciej Klimczak. Uczestnicy spotkania dyskutowali także o sukcesach i trudnościach w nauczaniu najnowszej historii Polski. Jak podkreślił dziennikarz, nauczyciel i historyk Jan Wróbel, nie wystarczy, że "rzucimy" uczniom trudne zagadnienie stosunków polsko-niemieckich, polsko-żydowskich, polsko-ukraińskich, problemem jest, by chcieli o tym rozmawiać.

Dr hab. Jolanta Choińska-Mika z Instytutu Badań Edukacyjnych jest z kolei zdania, że "kluczem do nauczania historii najnowszej jest wzbudzenie emocji i ożywienie historii". - I państwu to się udało. To jest rzesza uczniów, którym w sercach i w duszy coś zagrało, obudzono ich emocje i chęć poznania - mówiła do nauczycieli. Jak zauważyła, najnowsze badania pokazują rosnące zainteresowanie młodych ludzi tym, czego można jeszcze dotknąć.

-Wszystkiego chcą dotknąć i obejrzeć. To, co jest jeszcze możliwe do opowiedzenia, bo są świadkowie, są różnorodne źródła historyczne; to wszystko może budzić emocje - dodała. Ponieważ - jak oceniła - "bez historii najnowszej trudno uczestniczyć we współczesnym dyskursie publicznym". Z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku w całej Polsce odbyło się wiele wydarzeń organizowanych przez władze samorządowe, organizacje pozarządowe, szkoły, uczelnie wyższe i ośrodki kultury. Blisko 150 z nich uzyskało już specjalny patronat prezydenta Bronisława Komorowskiego.