joomla templates top joomla templates template joomla

„Dziś jesteśmy wszyscy Norwegami”

pis.org.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityczne komentarze

W związku z masakrą w Norwegii, delegacja szczecińskiego PiS z udziałem m.in. Joachima Brudzińskiego w poniedziałek rano złożyła kwiaty i zapaliła znicze przed konsulatem Norwegii w Szczecinie.

Członkowie PiS skierowali ponadto list do ambasadora tego kraju w Polsce. Zawarli w nim kondolencje i wyrazy współczucia: „Nasze myśli w tych dniach kierujemy szczególnie ku tym, którzy bezpośrednio ucierpieli w tym niewyobrażalnym ataku, a także ich rodzinom i bliskim”.

„Dziś jesteśmy wszyscy Norwegami” – powiedział PAP Brudziński. „Szaleństwo jest czymś, przeciw czemu państwom demokratycznym bardzo trudno walczyć. Niezależnie jednak od jego ideowego podłoża, państwa muszą je eliminować i z nim walczyć. Po tym przerażającym mordzie pojawia się refleksja: obyśmy nigdy nie musieli przeżywać takiej traumy, jaką przeżywa Norwegia” – podkreślił.

Stwierdził ponadto: „Oby ci wszyscy, którzy nawoływali do dorżnięcia watahy, którzy mówią o przeciwnikach politycznych „bydło” albo „hieny cmentarne”, nie musieli brać na swoje sumienie ofiar porównywalnych do tych w Norwegii. To wydarzenie powinno skłonić do refleksji”.

W piątek w Norwegii w wyniku wybuchu bomby w dzielnicy rządowej w Oslo i strzelaniny na wyspie Utoya zginęły 93 osoby. Policja zatrzymała zabójcę – 32-letni Norweg przyznał się, że działał sam. Na wyspie Utoya, gdzie odbywał się zjazd młodzieżówki współrządzącej Partii Pracy, zastrzelił 86 osób.