joomla templates top joomla templates template joomla

Rusza Walentynkowy marsz Nordic Walking!

włącz . Opublikowano w Kraj nauka i edukacja

We wtorek 14 lutego po raz kolejny rusza niecodzienny, ponad 400-kilometrowy marsz Nordic Walking z Częstochowy do Grudziądza w ramach akcji "Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie".

Wezmą w nim udział osoby cierpiące na padaczkę, aby w ten sposób zwrócić uwagę na swoje potrzeby. Data startu jest nieprzypadkowa, gdyż 14 luty to nie tylko święto zakochanych, ale także Światowy Dzień Chorych na Padaczkę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że święty Walenty to patron ciężkich chorób, zwłaszcza umysłowych, nerwowych   i epilepsji. 
 
Inicjatorem akcji jest między innymi Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę, zaś jej ambasadorami zostali znani artyści: piosenkarka Anna Wyszkoni, muzyk Felicjan Andrzejczak oraz aktor Piotr Gąsowski. Specjalny film edukacyjny z udziałem Piotra Gąsowskiego

W ciągu około dwóch tygodni uczestnicy marszu z kijami zawitają do 12 miast, gdzie będą prowadzić outdoorowe akcje edukacyjne i zachęcać wszystkich miłośników Nordic Walking do wspólnej wędrówki. Planowany finisz marszu w Grudziądzu przewidziany jest na 25 lutego br. Internetowe zapisy uczestników akcji prowadzone są pod adresem:

WWW.chodzezkijami /elektronicznezapisy.pl/.

- Akcja "Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie" jest częścią tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorych na Padaczkę. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na potrzeby osób dotkniętych epilepsją, którzy bardzo potrzebują zrozumienia i akceptacji społecznej.

Chcemy również informować o tym, co należy robić w przypadku, gdy jesteśmy świadkami napadu padaczkowego. Wiele osób nie zna objawów tej choroby i nie wie, jak zachować się w takiej sytuacji - mówi Jadwiga Grochowalska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę z siedzibą w Sławnie. 
 
W Polsce żyje około 400 000 chorych na padaczkę. Epilepsja najczęściej dotyka dzieci, ale ta przewlekła choroba może dotknąć każdej osoby w dowolnym wieku.

Z powodu niekontrolowanych napadów padaczki oraz braku zrozumienia ze strony otoczenia, wielu chorych i ich opiekunów jest zmuszona zrezygnować z nauki, pracy, rodziny i marzeń. Tymczasem chorzy na padaczkę mogą w pełni funkcjonować społecznie, jeśli tylko są odpowiednio leczeni i akceptowani. Przykładami osób, które pomimo choroby odniosły sukces są m.in.: Ludwig van Beethoven, Napoleon Bonaparte i Elton John.  
 
Ambasadorami akcji "Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie" są znani artyści: piosenkarka Anna Wyszkoni, muzyk Felicjan Andrzejczak oraz aktor Piotr Gąsowski. Inicjatorami marszu są stowarzyszenia pacjentów, takie jak: Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę, Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Padaczką i Przyjaciół „Spokojna Głowa”, a także rodzina Oli Leśniewskiej oraz serwis społecznościowy Tacyjakja.pl. Szczegółowe informacje zawarte są na stronie www.zauwazmnie.org.    
 
Poradnik świadka napadu padaczkowego 
 
Każdy świadek ataku epilepsji powinien zachować spokój i przenieść chorego w bezpieczne miejsce. Następnie należy ułożyć go w pozycji na boku, z twarzą skierowaną lekko ku podłożu, aby umożliwić swobodny wyciek śliny. Warto również zabezpieczyć chorego przed możliwością urazu: zdjąć okulary, usunąć z ust ciała obce (np. sztuczną szczękę) i podłożyć coś miękkiego pod głowę. Dobrze jest pozostać przy cierpiącej osobie przez pewien czas po zakończeniu ataku aż do odzyskania przez nią pełnej świadomości.

Nie wolno natomiast wkładać choremu czegokolwiek między zęby, podnosić lub krępować jego ruchy ani cucić uderzając po twarzy lub polewając wodą. Niedopuszczalne jest agresywne ingerowanie  w zachowanie chorego w czasie, gdy jest on jeszcze zdezorientowany po napadzie.   
Szczegółowych informacji udziela: 
 
Jadwiga Grochowalska                  Robert Janowski 
 
Prezes                          Prezes Zarządu 
Polskiego Stowarzyszenia  
Ludzi Cierpiących na Padaczkę          White-Magick Sp. z o.o. 
ul. Tuwima 16                  ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9A  
76-100 Sławno                          63-100 Śrem
tel. +48 508 623 098                  tel. +48 509 262 541
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
http://www.zauwazmnie.org          http://www.whitemagick.pl