joomla templates top joomla templates template joomla

Debata z udziałem prof. BÄckera oraz europoseła dr Kowala

włącz . Opublikowano w Kraj nauka i edukacja

W piątek 23 marca odbyła się debata "Wpływ transformacji ustrojowej na politykę III RP" z udziałem prof. dr hab. Romana BÄckera oraz europoseł dr Pawła Kowala organizowana przez Studenckie Koło Myśli Politycznej Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici oraz Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych.

W trakcie debaty Paweł Kowal wygłosił swoje tezy zawarte w nowo wydanej książce pt: "Koniec systemu władzy". Spotkanie zorganizowane przez koła naukowe cieszyło się dużym zainteresowanie, przybyło sporo studentów, część z nich nie zmieściła się w sali wykładowej, która okazała się za mała.

Cała debata ukaże się na łamach naszego serwisu w najbliższych dniach. Zapraszamy już dzisiaj. 
 
Debata na UMK była dyskusją o tym w jaki sposób ekipa Wojciecha Jaruzelskiego przygotowywała się do tego, aby w razie jeżeli doszło by do oddania władzy, oddać ją w taki sposób, aby jak najwięcej władzy zostało w ich rękach. Dotyczyło to nie tylko władzy politycznej, ale także wpływu na gospodarkę. 
 
FOTO:
debata z udzialem Pawla Kowala_3 debata z udzialem Pawla Kowala_7 debata z udzialem Pawla Kowala_19 debata z udzialem Pawla Kowala_15
 
Jak mówił Paweł Kowal przejęcie władzy przygotowywano tak aby cyt: 
- "tak przekształcić przedsiębiorstwa, tak przekształcić własność, by część z tej własności trafiła do otoczenia politycznego byłych przywódców PZPR”.
 
Zdaniem prof. dr hab. Romana BÄckera, który w pracy naukowej zajmuje się m.in. zjawiskami totalitaryzmu, przekształceniami polskiego systemu politycznego, współczesną rosyjską myślą polityczną, cyt: 
- "książka Pawła Kowala "Koniec systemu władzy" jest jedną z najlepszych poświęconych końcowym latom PRL. Jest oparta na ogromnej bazie źródłowej w tym i na wywiadach przeprowadzonych z głównymi aktorami tych wydarzeń. Sądzę, że jest warta polecenia zarówno specjalista jak również klasycznym historykom i politologią ..."
 
Prof. dr hab. Roman BÄcker polemizując w trakcie spotkania z dr. Pawłem Kowalem odnosił się do pojęć autorytaryzmu i totalitaryzmu, które jego zdaniem przeplatają się w tym okresie historycznym i powodują dwuznaczność sytuacji Polski w owym czasie.  
Problematykę autorytaryzmu i totalitaryzmu podejmował także w trakcie spotkania Paweł Kowal, który zwracał uwagę na specyficzną sytuację Polski w czasie tzw. "okresu komunizmu".
 
 
Informacja: 
 
"Koniec systemu władzy" to publikacja wyda wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, w której autor: Paweł Kowal;  analizuje wybrane aspekty polityki ekipy gen. Jaruzelskiego próbując udowodnić, że w tych działaniach podjętych pod koniec istnienia komunizmu tkwiły źródła wielu kluczowych problemów państwa, które powstało na gruzach PRL.