joomla templates top joomla templates template joomla

Nowe ograniczenia i zasady od soboty. 500 zł dla nauczycieli na sprzęt, zamknięte teatry, kina, sklepy w galeria handlowych, częściowo hotele. Zmniejszone zostają również limity osób przebywających w sklepach

info: KPRM włącz . Opublikowano w Kraj COVID-19

 
Od soboty nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej szef rządu zaapelował o pozostanie w domach. Wśród wprowadzonych restrykcji są m.in.: ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięcie placówek kultury w tym kin i teatrów, a także przejście w tryb online nauki w klasach 1-3 szkół podstawowych. Restrykcje obejmą także hotele. Szef rządu mówi o granicy, za którą jest już „narodowa kwarantanna”.
 
- Rozszerzamy naukę zdalną na klasy 1-3 szkół podstawowych; przedłużamy do końca listopada nauczanie zdalne dla uczniów klas starszych – poinformował Mateusz Morawiecki. Ocenił, że listopad będzie jednym z najtrudniejszych momentów w walce z epidemią, stąd – jak zaznaczył – po długiej dyskusji, rozszerzone zostaną zasady bezpieczeństwa i środki zapobiegawcze.
 
 
Koronawirus – nowe restrykcje
 
- Zamknięte zostaną placówki kultury, w tym kina i teatry;
- Obiekty hotelarskie dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe;
- Galerie handlowe – stoiska zamknięte z wyjątkiem: sklepów spożywczych, drogerii, aptek i punktów usługowych.
Premier poinformował też o podniesieniu progów bezpieczeństwa dla handlu.
 
 
- W mniejszych sklepach – poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, a w większych pozostaje do 15 osób – powiedział Morawiecki.
 
Szef rządu zapowiedział, że wszystkie nowe restrykcje zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół – od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.
 
Bon dla nauczycieli
 
Premier poinformował nie tylko o nowych restrykcjach, ale też o rozwiązaniach, które mogą być pomocne w walce z epidemią koronawirusa. Nauczyciele otrzymają specjalny 500-złotowy bon na zakup sprzętu do pracy zdalnej.
 
 
- To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom, jest w tym przypadku niezbędny, żeby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną – wyjaśnił Morawiecki.
Kolejne etapy walki z pandemią
 
- Nawet w najbardziej optymistycznym momencie stabilizacja nastąpi na poziomie 25-30 tys. zakażeń koronawirusem dziennie – powiedział obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.
 
Rząd zaprezentował kolejne etapy walki z pandemią COVID-19.
 
 
W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 373 osób z tego 57 osób z powodu COVID i 316 osoby chore na COVID-19 z chorobami współistniejącymi.
 
- Liczba zakażonych koronawirusem wynosi 439 536 z tego 6475 osób zmarło, odnotowano również łącznie 168 960 przypadków ozdrowienia -
 
W środę 4 listopada odnotowano 24 692 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa z województw:
 
wielkopolskiego (3952),
mazowieckiego (2797),
dolnośląskiego (2324),
małopolskiego (2245),
śląskiego (2165),
łódzkiego (1766),
lubelskiego (1543),
kujawsko-pomorskiego (1429),
pomorskiego (1352),
podkarpackiego (1280),
świętokrzyskiego (767),
zachodniopomorskiego (747),
opolskiego (644),
podlaskiego (625),
warmińsko-mazurskiego (622),
lubuskiego (434).