joomla templates top joomla templates template joomla

Sprawdź nowe obostrzenia od soboty. Ograniczenie zgromadzeń do 5 osób, limity w transporcie publicznym, zamknięte szkoły, baseny, teatry czy kina, częściowo sklepy

KPRM; fot: Archiwum/Policja włącz . Opublikowano w Kraj COVID-19

 
Od soboty 7 listopada 2020 r. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem w Polsce stanu epidemii. Po raz kolejny apelujemy aby stosować się do nowych obostrzeń chroniąc tym samym siebie i innych.
 
Wzrost zakażeń na terenie naszego kraju stał się powodem wprowadzenia kolejnych ograniczeń, które będą obowiązywać do 29 listopada 2020 r.
 
Ostatni etap przed narodową kwarantanną
 
To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań.
 
Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli. To właśnie dzięki tym działaniom zwalczyliśmy pierwszą falę koronawirusa w Polsce. Zdrowie i życie obywateli, ochrona polskiej gospodarki i wydolna służba zdrowia to wciąż nasze główne cele. Nowe zasady bezpieczeństwa, które wprowadzamy dają możliwość zapanowania nad dużymi wzrostami zakażeń oraz dają nadzieję na uratowanie zdrowia i życia setek Polaków.
 
 
Wysoka liczba zakażeń
 
Dane wskazują, że w ostatnim czasie mobilność społeczna ponownie znacznie wzrosła. W trosce o nasze bezpieczeństwo i życie naszych bliskich musimy ograniczyć kontakty społeczne oraz przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Jesteśmy w stałym kontakcie z Radą Medyczną kierowaną przez profesora Andrzeja Horbana złożoną z ekspertów (epidemiologów, wirusologów, specjalistów od zdrowia publicznego), która jednoznacznie wskazuje na zagrożenia związane ze zwiększoną liczbą zachorowań. Wymiana doświadczeń i opinii epidemiologów, najnowsza wiedza na temat koronawirusa pozwala nam podejmować odpowiedzialne i niezbędne decyzje.
 
Zmniejszamy ryzyko kolejnych zachorowań
 
Prognozy pokazują, że brak nowych zasad i środków bezpieczeństwa niesie ze sobą ryzyko wysokiego wzrostu zachorowań i śmierci dodatkowych tysięcy osób. Musimy zareagować teraz, by uniknąć sytuacji kryzysowej. Nie chcemy realizacji prognoz, które przewidują, że brak dodatkowej reakcji to przyrost o 600 tys. więcej nowych chorych do końca stycznia. Nowe zasady i środki bezpieczeństwa są konieczne.
 
Najważniejsze zmiany
 
- Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;  
- Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;  
- Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
- Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
- Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada;
- Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada  .
 
Aktualne środki bezpieczeństwa przedłużamy do 29 listopada:
 
- od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci - do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
- w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
- zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
- zawieszenie działania sanatoriów
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy - dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
- ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
- zakaz organizowania spotkań i imprez
- ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i - zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)
 
 
Potrzebne są zdecydowane działania
 
Robimy wszystko, żeby przygotować Polskę na nadchodzące tygodnie. Działamy profilaktycznie i z myślą o przyszłości. Budowa szpitala na PGE Narodowy dobiega końca, kolejne szpitale tymczasowe powstaną w każdym województwie, powiększyliśmy bazę izolatoriów i liczbę łóżek w szpitalach, tarcze antykryzysowe wciąż wspierają polskie firmy, wprowadzamy testy antygenowe oraz pulsoksymetry. To tylko niektóre z podjętych działań w walce z wirusem.
 
Musimy jednak podjąć kolejne trudne decyzje, które są konieczne, aby nie doprowadzić do krytycznej sytuacji w naszym kraju. Nie chcemy dopuścić do całkowitego zamknięcia gospodarki. Od nas wszystkich zależy, w którym kierunku rozwinie się druga fala epidemii koronawirusa. Musimy wrócić do zbiorowej dyscypliny, przestrzegać zasad i nie bagatelizować ryzyka zakażenia się. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych.
 
Zalecenie DDMA+W
 
Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:
 
- Dystans
- Dezynfekcja
- Maseczka
- Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
- Wietrzenie
 
Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.