joomla templates top joomla templates template joomla

Skala pandemii nas przerosła mówią przedstawiciele resort zdrowia i dodają, że raporty o przyczynach zgonów poznamy za 1,5 roku

Agencja Informacyjna eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Kraj COVID-19

 
Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia posłowie wysłuchali informacji resortu na temat sytuacji pacjentów chorych na inne choroby niż COVID-19, w tym m.in. dostępności leczenia onkologicznego, badań profilaktycznych, zabiegów planowych, dostępności szpitali i personelu medycznego w nagłych przypadkach.
 
Występujący przed komisją wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przyznał, że sytuacja jest bardzo trudna, ale ku zaskoczeniu zebranych powiedział, że pełne dane o przyczynach obecnej fali zgonów będą znane dopiera za 1,5 roku.
 
 
 
- To, że pandemia poturbowała nas, sektor ochrony zdrowotnej, to oczywiste. To zdarzenie niespotykane wcześniej, nie mieliśmy z nim do czynienia, zdarzenie, którego skala nas przerosła. Szczególnie te wydarzenia jesienne. Liczba zgonów nie była przez nas, przez ekspertów, zespoły analityczne prognozowana. Jesteśmy w czasie, który nie sprzyja temu, by to był dobry rok dla sektora ochrony zdrowotnej - przyznał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
 
- Pandemia oczywiście nie zatrzymała innych chorób, liczby zgonów na inne choroby, co martwi nas wszystkich i w ministerstwie, i w parlamencie. Oczywiście jest za wcześnie, by określić przyczyny zgonów. Raportowanie jest odwleczone w czasie. Raporty GUS w tym zakresie poznamy za ok. 1,5 roku. Natomiast nie jest pewnie tajemnicą, że największym zabójcą są choroby kardiologiczne, onkologiczne i przewlekle - mówił wiceminister.