joomla templates top joomla templates template joomla

Lekarze ochotnicy zgłaszają się do pracy w szczecińskim szpitalu. "Muszą zrezygnować z pracy w innym miejscu"

info: tvn24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj COVID-19

 
Wojewoda zachodniopomorski wydał pierwsze decyzje o skierowaniu pięciu osób do pracy przy zwalczaniu epidemii koronawirusa. Są to ochotnicy, którzy odpowiedzieli na apele o pomoc. Chodzi o dwóch lekarzy, w tym anestezjologa, jednego lekarza rezydenta oraz dwóch fizjoterapeutów. Osoby te wesprą załogę szpitala wojewódzkiego w Szczecinie, w którym leczeni są chorzy na COVID-19.

– Z problemem braku personelu borykamy się już od dłuższego czasu, ale w tym momencie, kiedy liczba osób wymagających hospitalizacji z COVID-19 jest coraz większa, takich, którzy wymagają wentylacji mechanicznej. Brak kadry jest coraz bardziej dotkliwy – poinformowała Natalia Cistowska ze szczecińskiego szpitala.
 


Rzeczniczka wojewody Agnieszka Muchla powiedziała, że osoby kierowane do pracy przy COVID nie mogą być przewlekle chore lub samotnie wychowywać dzieci. Urząd nie posiada takich informacji, więc zwraca się o pomoc w tym zakresie do okręgowych izb lekarskich i pielęgniarskich.

Magdalena Wiśniewska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zauważyła, że przenoszenie lekarzy między szpitalami nie rozwiąże problemu.

– Jeśli zabierzemy lekarza z miejsca X do szpitala zakaźnego, to w tym miejscu X nie ma lekarza. A bardzo często to są lekarze, którzy są jedynymi lekarzami na całą miejscowość, to są lekarze, którzy mają dyżury w pogotowiu – mówi Wiśniewska.