joomla templates top joomla templates template joomla

Jest nadzieja. Możliwe, że już na początku roku do Polski trafi 20 mln szczepionek na COVID-19. W pierwszej kolejności otrzymają ją seniorzy, służb medyczne oraz mundurowi

info: KPRM włącz . Opublikowano w Kraj COVID-19

 
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Komisja Europejska ma podpisać umowę na dostawę szczepionek, które według firm farmaceutycznych mają 90 proc. skuteczność. Polska już teraz przygotowuje się do zakupu i przyjęcia tych szczepionek.
 
Dzięki zawartym umowom, nasz kraj otrzyma je w tym samym czasie, co inne państwa UE. Polska będzie chciała zakupić ok. 20 mln szczepionek na COVID-19. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne.
 
 
Dzięki temu, że latem tego roku zawarliśmy umowy w ramach UE, Polska będzie miała równe prawo do korzystania ze szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji.
 
Szczepionka trafi najpierw do seniorów i służb medycznych oraz mundurowych
 
Już teraz pracujemy nad planem dystrybucji szczepionki. Do Polski może ona trafić za 3-4 miesiące – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. W pierwszej kolejności szczepionka trafi do seniorów oraz służb medycznych i mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią – dodał.
 
Jak wyjaśnił szef rządu, Polska będzie chciała mieć ok. 20 mln szczepionek na koronawirusa. Nasz kraj otrzyma je w tym samym czasie, co inne państwa UE. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne.
 
 
Choć prace nad szczepionką przeciw COVID-19 niosą nadzieję na szybsze pokonanie koronawirusa, to nadal konieczne jest przestrzeganie obostrzeń. Naszym celem jest powrót do normalności w życiu społecznym i gospodarczym – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Szczepionka i dyscyplina to dwa skrzydła tego samego działania – wyjaśnił.
 
Działania w sprawie zakupu szczepionek przeciwko COVID-19
 
Komisja Europejska prowadzi prace dotyczące zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 od czerwca 2020 r. Rada Sterująca, w której Polska posiada swojego delegata, zajmuje się negocjacjami w sprawie zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 na podstawie porozumienia państw członkowskich UE. Negocjacje prowadzone są z producentami najbardziej obiecujących szczepionek w celu zapewnienia dostępu do ich wystarczającej ilości
 
W Ministerstwie Zdrowia powołany został zespół, który decyduje o kwestiach zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 dla Polski. Dzięki umowom, nasz kraj zapewnił sobie prawo do korzystania z szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji.