joomla templates top joomla templates template joomla

"Są rany, które jeszcze się nie zagoiły, a dziś są rozdrapywane w tak brutalny sposób". Robert Biedroń uczcił w Hajnówce pamięć pomordowanych przez oddziały "Burego"

info: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Wybory prezydenckie 2020

- To jest wspólnota, która przez wieki ze sobą żyła, która w solidarności i pokoju tworzyła piękne społeczeństwo i nagle dotknęła ich tragedia, dzisiaj wykorzystywana przez niektórych, żeby dzielić – mówił w Hajnówce na Podlasiu Robert Biedroń. Kandydat Lewicy na prezydenta wziął udział w uroczystości upamiętniania ofiar pacyfikacji kilku wsi w 1946 roku przez oddziały pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego".
 

W Hajnówce odbył się również marsz narodowców ku czci żołnierzy wyklętych. Pochód usiłowali zatrzymać Obywatele RP, jednak zostali usunięci z trasy przemarszu przez policję.
 

Na początku 1946 roku oddziały pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego" spacyfikowały wsi w okolicy Bielska Podlaskiego. Zginęło wtedy 79 osób, głównie spośród prawosławnej ludności pochodzenia białoruskiego. IPN przyjął kwalifikację prawną tej zbrodni jako ludobójstwo.