joomla templates top joomla templates template joomla

Polska wygrała "wojnę" z Rosją. Gazprom zwrócił 1,5 miliarda dolarów, a więc ponad 6 mld zł. "Wielki sukces. Gaz potanieje o ponad 10 proc." mówi Andrzej Duda

info: TVN24/x-news; info tvpinfo włącz . Opublikowano w Wybory prezydenckie 2020

 
- Dzisiaj rano pan prezes Jerzy Kwieciński – dawny minister finansów – przekazał mi wiadomość, że polska firma, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, która wygrała kilka miesięcy temu z Gazpromem proces arbitrażowy o nadpłaty za sprzedawany gaz, wygrała. Gazprom był zobowiązany do zwrotu nadpłaconych pieniędzy i dzisiaj ten zwrot nastąpił. 1,5 mld dol wpłynęło dzisiaj na konto PGNiG – powiedział prezydent Andrzej Duda w Czarnkowie. W marcu tego roku zwrot nakazał Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Pieniądze wpłynęły na konto spółki dziś rano.
 
- To jest naprawdę dobra wiadomość z kilku względów. Po pierwsze, to bardzo dobra widomość, dlatego że firma będzie miała pieniądze na inwestycje. Mają jakieś plany inwestycyjne, teraz rozważają kilka możliwości. Mówią, że nawet się nie spodziewali, że dostaną tak szybko pieniądze.
 
 
- Prowadziliśmy, nie ukrywam, pewne zabiegi, premier, ja swoimi ścieżkami i cieszę się bardzo, że te pieniądze są, one im się należały. Wierzę, że wspomogą działalność tej wielkiej polskiej firmy – mówił prezydent Duda.
 
30 marca 2020 r. PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern oszacował, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty, i zapowiedział podjęcie kroków w tym kierunku.
 
Trybunał zmienił formułę naliczania ceny w kontrakcie jamalskim w ten sposób, że jest ona w znaczący sposób powiązana z cenami na rynku europejskim, znacznie bardziej rynkowa i zbliżona do ceny, po jakiej PGNiG sprzedaje gaz odbiorcom.
 
Miesiąc później PGNiG otrzymało od Gazpromu deklaracje stosowania się do nowych warunków cenowych kontaktu jamalskiego.