joomla templates top joomla templates template joomla

Nowy sondaż z udziałem Rafała Trzaskowskiego daje wygraną w I turze Andrzejowi Dudzie. Kandydat KO nadal walczy o poparcie z Bosakiem i Biedroniem, przebijają go Hołowania i Kosiniak-Kamysz

Agencja/eReporter24; info: polskieradio24; fot: Archiwum włącz . Opublikowano w Wybory prezydenckie 2020

 
Pojawił się pierwszy sondaż prezydencki z udziałem nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego. Efektu „nowości” nie odnotowano, Andrzej Duda nadal z wygrana w pierwszej turze, natomiast Szymon Hołownia nadal z drugim co do wielkości poparciem. Kandydata KO obywatelskiej wyprzedził również lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W najnowszym sondażu prezydenckim, Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze.Urzędujący prezydent może liczyć na 52,7 proc. poparcia i odnotował wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do badania z końca kwietnia. Drugie miejsce zajął Władysław Kosiniak-Kamysz, z poparciem 11,8 proc. odnotowując spadek aż o 4,8 punkty procentowe. Podium zamyka Szymon Hołownia z poparciem 10,5 proc. z wzrostem o 1,7 punkty w porównaniu do sondażu kwietniowego.
 
 
Nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej pojawia się w sondażu dopiero na czwartej lokacie z poparciem 10,2 proc. wyprzedzając takich kandydatów jak Krzysztofa Bosaka mającego poparcie 7,8 proc i Roberta Biedronia, który odnotował 5,7 proc.
 
- Andrzej Duda: 52,7 proc.
- Władysław Kosiniak-Kamysz: 11,8 proc.
- Szymon Hołownia 10,5 proc.
- Rafał Trzaskowski: 10,2 proc.
- Krzysztof Bosak: 7,8 proc.
- Robert Biedroń: 5,7 proc.
 
Co należy zauważyć, Rafał Trzaskowski uplasował się ze zdecydowanie lepszym wynikiem niż Małgorzata Kidawa-Błońska, biorąc jednak pod uwagę, że miała to być „nowa nadzieja” dla wyborców KO trudno nazwać to zdecydowanym sukcesem.
 
Poprzednia kandydatka walczyła z pozycją „inni” obecny kandydat walczy o prym z Robertem Biedroniem i Krzysztofem Bosakiem, a więc liderami partii skrajnych prawicowo i lewicowo.
 
Badanie przeprowadzono w dniach 14-15 maja na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię i na jakiego kandydata w wyborach prezydenckich. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 49 proc. co jest wzrostem o 12 punktów procentowych w stosunku do badania z 23-24 kwietnia. Sondaż wykonała pracownia Estymator.