joomla templates top joomla templates template joomla

"Klęska żywiołowa w Platformie Obywatelskiej" po sondażu, w którym Kidawy-Błońska otrzymała 4%. Kandydatka poprosiła aby na nią nie głosować, więc nie głosują. Duda wygrywa w I turze

Agencja/eReporter24; info: onet,tvp.nfo włącz . Opublikowano w Wybory prezydenckie 2020

 
W kwietniu największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, na którego zagłosowałoby 59 proc. badanych, deklarujących udział w wyborach. W tym samym czasie drastycznie spadają sondażowe słupki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – wynika z sondażu Kantar. Posłanka KO może liczyć jedynie na 4 proc. poparcia – najmniej z wszystkich sondowanych kandydatur.
 
Notowania od kilku tygodni wskazują na wyraźne zwycięstwo urzędującego prezydenta w I turze. W ostatnim badaniu pracowni Kantar jest to 59 proc.
 
Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia uzyskaliby po 7 proc. poparcia. Na kandydata Lewicy Roberta Biedronia i kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka zagłosowałoby po 5 proc. wyborców deklarujących udział w wyborach prezydenckich.
 
Najmniejszym poparciem cieszy się kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska – z 4 proc. poparcia.
 
 
Niemal połowa respondentów (47 proc.) wyraża chęć udziału w wyborach prezydenckich, przy czym ponad jedna czwarta Polaków (28 proc.) jest tego pewna. W przypadku osób niezainteresowanych udziałem w wyborach prezydenckich odsetek jest taki sam (47 proc.), i również 28 proc. badanych jest pewnych swego zdania na ten temat.
 
Sondaż zrealizowano na reprezentatywnej próbie 954 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, deklarujących udział w wyborach.
Portal 300polityka.pl cytuje biuletyn Onetu, w którym opisano wewnętrzne sondaże, zamawiane na zlecenie partii.
 
- „Dzisiaj wewnętrzne sondaże, zamówione na zlecenie partii rządzącej, pokazują, że Duda wygrywa w pierwszej turze z bardzo dużą przewagą nad rywalami. To samo wynika z sondaży zamawianych przez sztaby pozostałych kandydatów. Największe powody do paniki ma kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, która spadła na czwartą pozycję, tuż za Szymonem Hołownią i walczącym o drugą turę liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem” – czytamy.
 
Autor publikacji Onetu wskazuje, że jeśli te prognozy okażą się prawdziwe, byłaby to „katastrofa dla całej Platformy Obywatelskiej”.
Sejm 6 kwietnia uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Według nowych przepisów, w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Ustawa znajduje się teraz w Senacie.