joomla templates top joomla templates template joomla

Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW o wyborze na prezydenta RP. Na 6 sierpnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała Zgromadzenie Narodowe, które zbierze się w Sejmie

Agencja/eReporter24; PKW, facebook; fot: KPRM włącz . Opublikowano w Wybory prezydenckie 2020

 
W Zamku Królewskim w Warszawie Andrzej Duda odebrał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na prezydenta RP. Prezydent pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu, który uzyskał ponad 10 mln 18 tys. głosów. – Ktoś powie, że różnica była niewielka, ale też trzeba sobie zdać sprawę, że to różnica prawie taka, ilu jest mieszkańców Gdańska. Różnica ponad 420 tys. głosów to jest jednak różnica ogromna – dodał prezydent.
 
Uroczystość wręczenia Andrzejowi Dudzie uchwały PKW rozpoczęła się o godz. 17.30; prezydentowi towarzyszyła jego żona Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki i członkowie rządu oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
 
 
Po odebraniu uchwały głos zabrał sam prezydent.
 
- To sukces demokracji, Polacy pokazali, że nasza demokracja dojrzewa i to jest najlepsza wiadomość. Spośród tych ponad 20 mln obywateli, którzy oddali w tych wyborach głos, ponad 10 mln 430 tys. naszych rodaków zagłosowało na mnie. Chcę za to podziękować – dodał.
 
Prezydent pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu, który uzyskał ponad 10 mln 18 tys. głosów.
 
- Ktoś powie, że różnica była niewielka, ale też trzeba sobie zdać sprawę, że to różnica prawie taka, ilu jest mieszkańców Gdańska, to różnica większa niż jest wszystkich mieszkańców Szczecina, dwukrotnie większa niż liczba mieszkańców Torunia. Różnica ponad 420 tys. głosów to jest jednak różnica ogromna. Te 2 proc. pokazuje, że demokracja w Polsce ma się dobrze. Tak jest z wyborami prezydenckimi, w II turze, że wystarczy mieć o jeden ważny głos więcej. Tu było ich ponad 420 tys. – powiedział Andrzej Duda.
 
Prezydent pogratulował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu sukcesu w trakcie szczytu UE w Brukseli. – Mam nadzieję, że dzięki ciężkiej pracy i tym negocjacjom uda nam się powrócić do rozwoju sprzed pandemii – mówił Andrzej Duda.
 
 
Na 6 sierpnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała Zgromadzenie Narodowe, które zbierze się w Sejmie. Przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda złoży przysięgę obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję.
 
W II turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 12 lipca, Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów uzyskując reelekcję. Jego konkurent, kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski uzyskał 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.
 
Po ogłoszeniu przez PKW w zeszły poniedziałek wieczorem oficjalnych wyników wyborów, zgodnie z przepisami, wyborcy mieli trzy dni na wniesienie do Sądu Najwyższego protestu przeciwko wyborowi prezydenta RP.
 
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, nowo wybrany prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta. Prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 r., jego pięcioletnia kadencja upłynie więc 6 sierpnia 2020 r.