joomla templates top joomla templates template joomla

Aborcja eugeniczna jest sprzeczna z Konstytucją Rzeczpospolitej Polski. "Nie można różnicować wartości życia" i odbierać życia z powodu wad płodu orzekł Trybunał Konstytucyjny

Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Kraj wiadomości

 
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu  jest niezgodna z konstytucją. Zbadania przepisów domagali się w 2019 r. posłowie PiS, PSL, Kukiz'15 oraz Konfederacji.
 
Przed Trybunałem Konstytucyjnym w czwartek po godz. 11 rozpoczęła się rozprawa w sprawie dopuszczalności aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej. Wniosek o zbadanie zgodności tej przesłanki z konstytucją złożyło w 2019 roku 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.
 
 
We wniosku zaskarżono przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację.
 
Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.