joomla templates top joomla templates template joomla

Sąd najwyższy wydał uchwałę ws. KRS w składzie 7 sędziów, która ma moc zasady prawnej! „Nie ma możliwości kontrolowania uprawomocnionych uchwał KRS i także podważania wyroków wydanych przez sądy przez nią powołane”

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj wiadomości

Sąd Najwyższy może badać niezależność nowej Krajowej Rady Sądownictwa - tak wynika z uchwały Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Zastrzeżono jednak, że takie badanie może się odbyć tylko przy rozpatrywaniu odwołań od konkretnych uchwał KRS.
 

- Osoba, która kwestionuje uchwałę KRS-u, może powołać się na brak niezależności poszczególnych członków Rady czy też całej Rady, ale może to zrobić na zasadzie postawienia zarzutu i wykazania zasadności tego zarzutu – wyjaśnił rzecznik SN Michał Laskowski.

Jednocześnie izba w poszerzonym składzie siedmiorga sędziów wskazała, że w przypadku prawomocnej uchwały KRS, prezydent może zdecydować o powołaniu sędziego i taka nominacja nie może podlegać ocenie pod kątem legalności.
 

Sędziowie uznali również, że nie ma możliwości kontrolowania uprawomocnionych już uchwał KRS, a tym samym podważania wyroków wydanych przez sądy, w składzie których zasiadali sędziowie, powołani na ich mocy.

Uchwałę wydano w odpowiedzi na pytania prawne, które było efektem listopadowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zdaniem Sylwii Gregorczyk-Abram z inicjatywy "Wolne sądy", w tym przypadku złamana została zasada niesądzenia we własnej sprawie przez sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego.