joomla templates top joomla templates template joomla

Ratownicy dotarli do ciała jednego z grotołazów. Trwa akcja ratunkowa TOPR w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

źródło: TOPR; info opis, wikipedia włącz . Opublikowano w Kraj wiadomości

W Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach znaleziono zwłoki jednego z dwóch zaginionych grotołazów - poinformował Krzysztof Długopolski, dyżurny ratownik TOPR. Wciąż trwają poszukiwania drugiego. To szósta osoba, która zginęła w tej jaskini.

Jaskinia Wielka Śnieżna jest tak nazywana od 1999 roku, a jej system obejmuje pięć poznanych niezależnie od siebie jaskiń. Są to: Jaskinia Śnieżna, Jaskinia Wielka Litworowa, Jaskinia nad Kotlinami, Jasny Awen i Jaskinia Wilcza.
 
 
Grotołazi utknęli w Przemkowych Partiach. Ten rejon odkryto w listopadzie 1994 roku przez członków Sekcji Grotołazów z Wrocławia. Zostały nazwane dla uczczenia pamięci Przemysława Rogowskiego z SGW, który zginął w wypadku w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w czerwcu 1994 roku. 
 
Jaskinia Wielka Śnieżna to najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski oraz najgłębsza jaskinia Tatr. Niektóre części jaskini są słabo zbadane i udokumentowane. Długość odkrytych dotychczas korytarzy wynosi 23 753 metry, a deniwelacja 824 metry.
 
 
Jaskinia Wielka Śnieżna jest określeniem obejmującym 5 jaskiń poznawanych niezależnie od siebie i w wyniku odkryć w pewnym momencie (w różnych latach) łączonych  ze sobą. Są to: Jaskinia Śnieżna, Jaskinia Wielka Litworowa, Jaskinia nad Kotlinami, Jasny Awen i Jaskinia Wilcza