joomla templates top joomla templates template joomla

Hołd dla Bohaterów Walczącej Stolicy. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach weterani, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych uczcili minutą ciszy pamięć Bohaterów Walczącej Warszawy

info: Prezydent.pl włącz . Opublikowano w Kraj wiadomości

 
1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W 76. rocznicę tamtego zrywu Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Bohaterom Walczącej Warszawy.
 
O godz. 17. 00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach weterani, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem RP na czele uczcili minutą ciszy pamięć Bohaterów Walczącej Warszawy. Andrzej Duda w towarzystwie Powstańców złożył wieniec przed Pomnikiem Gloria Victis.
 
 
W godzinę „W” stolica oddała hołd Powstańcom – rozległ się dźwięk syren, zatrzymali się przechodnie, stanęły samochody. 
 
Wojskowe Powązki. Kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”
 
Prezydent złożył wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK. Obecni byli Powstańcy, harcerze, a także córka generała, Jadwiga Chruściel „Kozaczek”, łączniczka w I Obwodzie „Radwan” w Śródmieściu.
 
 
 
- "Jak co roku – od 2016 roku poczynając – 1 sierpnia, dzień wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczynam od powstańców, tych, którzy polegli, ale przede wszystkim od upamiętnienia mieszkańców Woli. Tych, którzy zostali pomordowani w tamtych pierwszych dniach sierpnia 1944 roku, 76 lat temu. Zostali pomordowani w największej – jak piszą historycy – zbrodni ludobójstwa, jaka miała miejsce jednorazowo w czasie całej II wojny światowej. Zbrodni dokonanej przez Niemców hitlerowskich i tych, którzy z nimi współdziałali, którzy wraz z nimi dokonywali wtedy masakry Warszawy" - mówił Prezydent.