joomla templates top joomla templates template joomla

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Oficjalne uroczystości Państwowe z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Agencja Informacyjna eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Kraj wiadomości

 
- Polscy żołnierze, czy to służąc w czasie misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, czy to służąc w ramach naszych kontyngentów w różnych innych misjach sojuszniczych, w szczególności w Sojuszu Północnoatlantyckiego, reprezentują Polskę i realizują nasze interesy. Za to, z punktu widzenia Rzeczypospolitej, za to wszystko jesteśmy im winni ogromną wdzięczność – akcentował Prezydent. 
 
Chcę dzisiaj – w Dniu Weterana, ale także w Międzynarodowym Dniu Uczestników Członków Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych – w imieniu Rzeczypospolitej wszystkim polskim żołnierzom i ich rodzinom, wszystkim, którzy służyli w kontyngentach przez te lata i służą dzisiaj Polsce poza granicami kraju – np. w ramach misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, do których wróciliśmy po 10 latach i dzisiaj 225 polskich żołnierzy służy w Libanie – z całego serca podziękować i jeszcze raz podkreślić ogromny szacunek polskiego państwa i wszystkich jego obywateli, naszych rodaków, dla nich, dla ich służby, ich oddania i bohaterstwa.
 
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa obchodzony jest 29 maja wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ.
 
 
Za nienaganną służbę w polskich kontyngentach poza granicami państwa Gwiazdą Morza Śródziemnego odznaczeni zostali:
 
- mł. chor. ANDRZEJ CHRZANOWSKI – 9. Brygada Wsparcia Dowodzenia
- por. mar. ANNA CYGAN – Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej
- mjr MARIUSZ GLAZER – 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
- st. chor. szt. KRZYSZTOF GRZESZCZAK – 9. Brygada Wsparcia Dowodzenia
- kmdr por. MARIUSZ KONOPKA – Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej
- kpt. mar. PAWEŁ KOSZAŁKA – 9. Brygada Wsparcia Dowodzenia
- kmdr por. CEZARY KURKOWSKI – Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej
- st. chor. szt. IWONA RYCHERT – 6. Ośrodek Radioelektroniczny
- kpt. mar. MAŁGORZATA TRELA – 3. Flotylla Okrętów
 -plut. KAMIL WARMBIER – 11. Dywizja Kawalerii Pancernej
 
Wcześniej, w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa Prezydent RP złożył wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. 
 
Spotkał się też z uczestnikami Rajdu Motocyklowego Weteranów. W ciągu 30 dni uczestnicy rajdu zapalą znicze na grobach żołnierzy poległych w misjach poza granicami państwa.
 
 
 
Z Dniem Weterana nierozerwalnie łączy się Order Krzyża Wojskowego, ustanowiony z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla tych, którzy na polu walki wykazali się wybitnym męstwem oraz odwagą. To najwyższe odznaczenie nadawane żołnierzom w czasie pokoju.
 
Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja.