joomla templates top joomla templates template joomla

Rewolucja na Białorusi? Milicyjne granaty hukowe przeciw entuzjastycznym tłumom. Nagrania z nocnych wydarzeń na ulicach Mińska

Agencja/eReporter24; video: TVN24/x-news; fot: gettyimages.com włącz . Opublikowano w Rewolucja na Białorusi

 
W niedzielę wieczorem oddziały białoruskiej milicji wyszły naprzeciw protestującym tłumom w stolicy kraju Mińsku. Do demonstracji wywołanych ogłoszonymi sondażowymi wynikami wyborów prezydenckich dochodziło także w innych miastach kraju. Na nagraniach z nocnych zajść widać, jak manifestanci rozpędzani są granatami hukowymi i gazem łzawiącym.
 
Wstępne wyniki przekazane przez białoruską omisję Wyborczą wskazują, że wybory prezydenckiezwyciężył je urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka, uzyskując 80,23 procent głosów wyborców. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 9,9 procent.
 
 
W Mińsku w nocy doszło do starcia między protestującymi ludźmi i milicyjnymi oddziałami OMON-u – podała w niedzielę wieczorem agencja TASS. Do starcia doszło na prospekcie Maszerawa, milicja zablokowała tę arterię, wiele osób zostało zatrzymanych.
 
Portal Tut.by informuje o brutalnych zatrzymaniach, telewizja Biełsat nadająca z Polski podała, że doszło do starć z milicją. W rejonie prospektu Maszerawa wyłączono oświetlenie miejskie – podał korespondent rosyjskiego portalu MBCh Media.
 
Tut.by podał, powołując się na świadków, że milicja użyła granatów hukowych.
 
Nie pojawiły się żadne zdjęcia z miejsca tych zajść; internet w centrum Mińska praktycznie nie działa – przekazują media.
 
Doniesienia o zatrzymaniach napływają także z Brześcia. Pojawiły się informacje, że milicja użyła tam gazu łzawiącego. W Grodnie milicja zatrzymała około 10 osób. Według Radia Swaboda do zatrzymań doszło też w Witebsku.