joomla templates top joomla templates template joomla

Nawet 500 tys. demonstracja na ulicach Mińska opozycji i kilkutysięczna demonstracja poparcia Łukaszenki

info: belsat.eu włącz . Opublikowano w Rewolucja na Białorusi

 
Jak podała TV Biełsat w niedzielę o godzinie 14 czasu białoruskiego w Mińsku rozpoczął się marsz przeciwników reżimu Łukaszenki. Niektóre media mówią o 500 tysiącach demonstrantów. W tym samym czasie na Placu Niepodległości trwał wiec białoruskiego przywódcy.
 
Udział w marszu zapowiadali udział przeciwnicy milicyjnej brutalności i ludzie uważający, że Alaksandr Łukaszenka ukradł im możliwość wyboru nowego prezydenta. W centrum Mińska gromadzili się robotnicy, kobiety w białych ubiorach i z kwiatami oraz strajkujący pracownicy innych profesji.
 
 
Równocześnie w Homlu odbywały się uroczystości pogrzebowe Alaksandra Wichora, 25-latka zabitego przez milicję. Chłopak został porwany z ulicy, gdy szedł na randkę. W dusznej więźniarce, w której przetrzymywano go kilka godzin, miał atak serca – zmarł w szpitalu. Rodzinie nie pokazano jednak jego ciała – matka uważa, że po zatrzymaniu został dotkliwie pobity.
 
Maszerujący przez miasto pokojowi demonstranci uważają, że Łukaszence nie zostało już nic więcej, poza ściągnięciem do stolicy zależnych od siebie urzędników i pracowników budżetówki. Niosą ze sobą transparenty na których domagają się ogłoszenia prawdziwych wyników wyborów, odejścia Łukaszenki i pokojowej zmiany władzy. Chcą też sprawiedliwego procesu osób odpowiedzialnych za pacyfikacje protestów i tortury w aresztach. O cierpienia swojego narodu oskarżają Łukaszenkę i ministra spraw zagranicznych Juryja Karajewa. Domagają się też skazania Lidzii Jarmoszyny, szefowej Centralnej Komisji Wyborczej odpowiedzialnej za fałszerstwa wyborcze.