joomla templates top joomla templates template joomla

Łukaszenka traci kontrolę. W trakcie wystąpienia w jednym z zakładów zostaw wyzwany przez robotników skandujących „odejdź”, „hańba”

info: TV Biełsat włącz . Opublikowano w Rewolucja na Białorusi

 
Białoruski prezydent odwiedził Miński Zakład Ciągników Kołowych MZKT, fabrykę produkującą specjalistyczne platformy transportowe głównie na potrzeby zbrojeniówki.
 
Łukaszenka zapowiedział swoją wizytę we flagowym przedsiębiorstwie państwowym jeszcze sobotę. Skarżył się, że wrogie siły buntują „kolektywy pracownicze”.Prezydent przybył do zakładu na pokładzie helikoptera w towarzystwie swojego najmłodszego syna Koli.
 
 
W sieci pojawiły się nagrania ze spotkania, na których widać jak robotnicy w czasie wystąpienia Łukaszenki skandują „odejdź”, „hańba”. A Łukaszenka przyjmuje te słowa z niedowierzaniem, mówiąc o zdradzie.
 
 
 
Ostatecznie białoruski prezydent po godzinie opuścił fabrykę, również na pokładzie helikoptera.
 
W czasie, gdy prezydent spotykał się z robotnikami MKTZ w stronę zakładu ruszyła 10-tysięczna kolumna pracowników Mińskiej Fabryki Traktorów i innych protestujących. Na wiecu, który odbył się pod murami fabryki obecna była też Maryja Kalesnikawa, członkini zjednoczonego sztabu opozycji. Powtórzyła żądania: dymisji Łukaszenki, wypuszczenia więźniów politycznych, wezwała przedstawicieli przedsiębiorstw do wyłonienia swojego przedstawiciela do rządu. Obecni skandowali pod adresem Łukaszenki „Odejdź”, „Nie jesteśmy owcami, jesteśmy ludźmi”.