joomla templates top joomla templates template joomla

Czy za podwyżkami nauczycieli idzie lepsza jakość nauczania? Wynegocjowane rok temu podwyżki to za mało. Związki, które podpisały się pod ustaleniami rok temu chcą więcej, ZNP zapowiada strajk

R.Ż/eSerwis.info; fot/video: tvn/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie sytuacji w oświacie i zarobków nauczycieli. Mimo zaproszenia wystosowanego przez nauczycieli, na rozmowach nie pojawił się premier Mateusz Morawiecki. Przedstawiciele związków spotkali się więc z minister edukacji Anną Zalewską. 
 
 
- To jest sprawa pana premiera. To on poniesie odpowiedzialność, co się wydarzy po 10 stycznia. Jeżeli pan premier nie potraktuje poważnie naszych żądań, to bierze odpowiedzialność za sytuację w polskich szkołach. My zbyt długo czekaliśmy na spełnienie deklaracji. To pani minister rozbudziła te wszystkie oczekiwania. Nawet w tym liście, na który się powołuje jest napisane, że do stycznia – nie od stycznia, tylko do stycznia – wynagrodzenia wzrosną o kolejne 5 procent. Tam jest podpis Anny Zalewskiej. Trzeba wiedzieć, pod czym się podpisuje. Trzeba być odpowiedzialnym – powiedział Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.
 
 
W czwartek Zarząd Główny podejmie decyzję o strajku. Wiceprezes Baszczyński wyraził również nadzieję, że środowisko nauczycielskie będzie zjednoczone, jeśli chodzi o postulaty dotyczące wynagrodzeń. 
 
- Wierzę, że moje koleżanki i koledzy wyciągnęli wnioski z tych pustych słów i deklaracji, z których nic niestety nie wynika. Liczymy na to, że wszyscy nauczyciele, wszystkie związki zawodowe będą razem, jeśli chodzi postulaty dotyczące wzrostu wynagrodzeń – zaapelował Baszczyński.
 
Przypomnijmy jednak, że ZNP oraz inne związki zawodowe w zeszym roku wynegocjowały już podwyżki dla nauczycieli i podpisały się pod porozumieniem z Rządem. Okazuje się jednak, że stwierdziły obecnie, że to zbyt mało?
 
Ostatnia podwyżka płac nauczycieli miała miejsce w 2012 r. W 2017 r. po raz pierwszy od 5 lat nauczyciele otrzymali waloryzację wynagrodzeń w wysokości 1,3 proc. 
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina również, że tegoroczna podwyżka wynagrodzeń nauczycieli o 5 proc. będzie drugą z trzech zapowiedzianych w 2017 roku po negocjacjach w tym z ZNP, które popisało porozumienie. 
 
Pierwszą z podwyżek - o 5,38 proc. - nauczyciele dostali w kwietniu 2018 r. Płace zasadnicze wzrosły wówczas od 123 do 168 zł brutto, a trzecią o 5 proc. otrzymają w 2020 r. Łącznie trzy podwyżki mają dać wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 15,8 proc.