joomla templates top joomla templates template joomla

Zdaniem Trzaskowskiego "Próba wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej to skandal. Rządzący chcą dokręcić śrubę"

info: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

 
- Widzę, że zgodnie z zapowiedziami, rządzący chcą dokręcić śrubę we wszystkich kwestiach, to znaczy chcą znowu atakować prawa kobiet, znowu chcą atakować niezależne samorządy i niezależne media – stwierdził Rafał Trzaskowski na porannej konferencji prasowej. Prezydent Warszawy wyraził nadzieję, że "jasny sprzeciw opozycji oraz obywateli nie pozwoli rządzącym pójść aż tak daleko".
 
- Uważam oczywiście, że próba wypowiedzenia konwencji jest skandalem, dlatego że powinno nam chyba wszystkim zależeć na tym, żeby walczyć z przemocą domową. I tutaj nie powinno być żadnych pytań, tylko wszystkie siły polityczne powinny w tej sprawie współpracować - podkreślił Trzaskowski.
 
 
Prezydent Warszawy dodał, że temat walki z przemocą wobec kobiet wydaje się jednym z tych, które nie budzą "żadnych kontrowersji politycznych", a "wszystkie siły polityczne, również wszystkie organizacje pozarządowe ze sobą współpracują, żeby z tym zjawiskiem walczyć".
 
W sobotę (25.07) minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że w złoży formalny wniosek do ministerstwa rodziny o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem Konwencji Stambulskiej.
 
Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Dokument zakłada m.in., że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, oraz że przemoc nie może być usprawiedliwiana tradycją ani religią.
Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała w 2015 r.