joomla templates top joomla templates template joomla

Zaskoczenie! Sąd Najwyższy może wycofać się z pytań do Luksemburga. ZUS wycofał swoje zażalenie

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Prawdopodobnie w ciągu tygodnia Sąd Najwyższy wycofa pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
- przekazał rzecznik Sądu Najwyższego, Michał Laskowski. Zaznaczył jednak, że decyzja nie zapadła, choć wobec możliwości umorzenia postępowania w sprawie, w której SN zapytał Luksemburg o wykładnię przepisów, sąd "specjalnej możliwości manewru nie ma".
 
- Generalnie cofnięcie skargi powoduje umorzenie postępowania, a umorzenie postępowania może spowodować wycofanie pytań z Trybunału Sprawiedliwości, ale musimy poczekać na decyzję Sądu – powiedział Michał Laskowski.
- Ewentualne wycofanie pytań nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości. Trybunał może sam w tej mierze podjąć decyzję – dodał rzecznik SN.
 
Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz powiedział w sobotę (29.09), że oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle wycofał z Sądu Najwyższego zażalenie, na podstawie którego sąd ten postanowił skierować pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE i zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.