joomla templates top joomla templates template joomla

Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie najbogatszych. Zniesienia górnego limitu składek na ZUS, jest niezgodna z Konstytucją RP. Zdaniem TK Doszło do nieprawidłowości w Senacie

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS, jest niezgodna z Konstytucją RP. Nowelizację skierował do TK - jeszcze przed jej podpisaniem - prezydent Andrzej Duda. 
 
 
Zastrzeżenia Trybunału nie dotyczą jednak treści ustawy, tylko trybu jej uchwalania. W ocenie TK doszło do naruszenia trybu uchwalenia ustawy na etapie głosowania w Senacie.
 
 
Poseł PiS Marek Ast tłumaczył, że wątpliwości Trybunału Konstytucyjnego wzbudziła kwestia podliczenia liczby senatorów w oparciu o zapis audiowizualny. Posłowie opozycji wstrzymali się wówczas od głosu, co miało spowodować brak kworum. Mimo to ustawa została przegłosowana. 
 
- Trzeba pamiętać, ze zniesienie tego limitu dotyczącego odprowadzania składek emerytalnych wpłynie również na przedsiębiorców, którzy prawdopodobnie nie liczyli się z tym, że pierwszego stycznia będą obciążeni obowiązkiem partycypacji w zwiększonych składkach na ubezpieczenia – powiedziała Anna Surówka-Pasek, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.