joomla templates top joomla templates template joomla

"To będzie matka afer". Gorąca debata nad ustawą PiS o wyłączeniu odpowiedzialności karnej urzędników w czasie pandemii

info: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

 
Bezkarność plus - tak o tej ustawie mówi opozycja i pyta, za jakie przestępstwa PiS nie chce odpowiadać przed sądem. Posłowie kontynuują prace nad przepisami, które mają wyłączyć odpowiedzialność karną urzędników za niektóre działania, które mogłyby być niezgodne z prawem, ale które byłyby konieczne z uwagi na zwalczanie skutków pandemii COVID-19.
 
Także politycy Solidarnej Polski i Porozumienia mają zastrzeżenia. Wobec tego posłowie PiS zaproponowali poprawkę, zgodnie z którą wyjątkiem nie byłyby objęte czyny podjęte w celu osiągnięcia korzyści materialnej.
 
 
– To będzie matka afer, a wy wszyscy będziecie odpowiadać za to przed sądem – ostrzegał poseł KO Sławomir Nitras w trakcie sejmowej debaty.
 
Krzysztof Paszyk z PSL-Kukiz 15-Koalicji Polskiej stwierdził, że ustawa wprowadza "licencję na bezkarność" dla polityków PiS-u. Podobną opinię wyraziła Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej, a także Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.
 
Zmian w przepisach bronił Andrzej Kosztowniak z PiS.
 
– Proponowane rozwiązania nie wprowadzają bezkarności, jak niektórzy chcieliby to widzieć, albo niektórzy to przedstawiają, a regulują przepisy dotyczące działalności w stanie wyższej konieczności – tłumaczył poseł PiS.
 
Projektem zajęła się później także sejmowa Komisja Finansów Publicznych, która głosami posłów PiS nie zgodziła się na odrzucenie w całości projektu ustawy.