joomla templates top joomla templates template joomla

Słowa pojednania i "przepraszam" w Wieluniu. Prezydenci Polski i Niemiec wzięli udział w uroczystościach w Wieluniu, mieście gdzie rozpoczęła się II wojna światowa

info. Prezydent włącz . Opublikowano w Kraj polityka

- To była II wojna światowa, która spustoszyła świat, o której nigdy nie zapomnimy. Nie wolno zapomnieć, aby to, co stało się w Wieluniu, a potem w wielu miejscach w Polsce i na świecie, nigdy więcej się nie powtórzyło – akcentował Andrzej Duda w Wieluniu.
 
 
Prezydenci Polski i Niemiec wspólnie uczestniczyli w Wieluniu w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
 
 
O godz. 4.40 w Wieluniu zabrzmiały syreny alarmowe upamiętniające ofiary bombardowania miasta, które jest nazywane „polską Guernicą”. To było jedno z pierwszych polskich miast zbombardowanych 1 września 1939 r.
 
 
– Kto mógł się spodziewać, że ta straszna wojna, która w tamtym momencie się rozpoczęła, zacznie się od takiego aktu. Od aktu barbarzyństwa. Od aktu niebędącego w istocie aktem wojennym, tylko będącym aktem terroryzmu, od ataku na zwykłych ludzi – mówił Andrzej  
 
 
że „80 lat temu o tej godzinie na Wieluń spadło piekło – rozpętane przez niemiecki rasistowski obłęd i żądzę niszczenia”. 
 
– Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. Chylę czoła  przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii. I proszę o przebaczenie – powiedział po polsku Frank-Walter Steinmeier.