joomla templates top joomla templates template joomla

Skarb państwa został narażony na stratę 152 mln zł. NIK przedstawił raport po kontroli programu "Praca dla więźniów

Agencja Informacyjna eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport dotyczący nieprawidłowości w realizacji programu "Praca dla więźniów". Zbadano okres od 2016 do 2018 roku, gdy program był nadzorowany przez ówczesnego wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego. W związku z kontrolą NIK złożył do prokuratury 16 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa.
 
 
W ramach programu zbudowano 40 hal na terenach zakładów produkcyjnych, w których zatrudniano osadzonych. Urzędnicy NIK oszacowali, że realizacja programu naraziła skarb państwa na stratę łącznie 152 mln złotych.
 
– Stawki czynszu były zaniżone w 14 przypadkach. Kwota potencjalnie pomniejszonych dochodów dla skarbu państwa w kontrolowanym przez nas okresie 2016-2018 to 2 miliony 604 tysiące 605 złotych, a w okresie trwania zawartych umów 36 milionów 965 tysięcy 228 złotych – poinformował Marcin Stefaniak ze szczecińskiej delegatury NIK.
 
 
Pozostałe 115 milionów złotych to straty, które spowodowane zostały udzieleniem zamówień z naruszeniem przepisów prawa zamówień publicznych.
 
– Przekazując wykonanie całości lub większości prac podmiotom prywatnym z pominięciem procedury o zamówieniach publicznych, narażamy się na ryzyko, że rynek nie weryfikuje wartości zamówienia – wyjaśnił Marek Bieńkowski, dyrektor departamentu bezpieczeństwa NIK. Wskazał, że do takich uchybień doszło m.in. w Kaliszu.
 
NIK zapowiedział przeprowadzenie ogólnopolskiej kontroli, która obejmie m.in. ministerstwo sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej. Urzędnicy mają zakończyć pracę w styczniu 2020 roku.