joomla templates top joomla templates template joomla

"Nie używajmy inwektyw, nie obrażajmy ludzi. Możemy krytykować zachowanie, ale nigdy człowieka. Wszystkich Państwa traktuję jako moich kolegów". Sejm wybrał Elżbietę Witek na funkcję Marszałka Sejmu

info/video: Sejm.pl włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Po przedstawieniu kandydatur posłowie w głosowaniu na nowego Marszałka Sejmu VIII kadencji wybrali Elżbietę Witek, która uzyskała 245 głosów. Zgodnie z Regulaminem Sejmu Izba wybiera Marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 230 posłów.

- Mamy różne programy, ale proszę spierajmy się na racje, nie używajmy inwektyw, nie obrażajmy ludzi. Możemy krytykować zachowanie, ale nigdy człowieka – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w pierwszym wystąpieniu po wyborze na nową funkcję. 

- Wszystkich Państwa traktuję jako moich kolegów. Jestem jedną z Was, jednym z 460 posłów na tej sali, wybranym w demokratycznych wyborach. Zawsze starałam się rzetelnie wypełniać tę służbę. Bo to jest służba wobec tych, którzy nam zaufali. Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli oddać na mnie swój głos i mam nadzieję, że się Państwo nie zawiedziecie – dodała Marszałek.

W związku ze złożeniem rezygnacji z funkcji Marszałka Sejmu przez posła Marka Kuchcińskiego pierwszym punktem drugiego dnia 85. posiedzenia Sejmu był wybór jego następcy. Zgłoszone zostały trzy kandydatury. Klub Prawo i Sprawiedliwość zgłosił kandydaturę poseł Elżbiety Witek, klub Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska zaproponował na tę funkcję dotychczasową wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawa-Błońską, natomiast klub Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska zgłosił poseł Urszulę Pasławską.

Nowa Marszałek Sejmu jest absolwentką wydziału Filozoficzno–Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, jak również studiów podyplomowych w zakresie wiedzy o Unii Europejskiej na tej samej uczelni.

Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka, a następnie dyrektor szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w rodzimym Jaworze. Doświadczenie parlamentarne zdobywała jako poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2015-2017 była ministrem-członkiem Rady Ministrów, Szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, a także Rzecznikiem Prasowym Rządu. W czerwcu tego roku została powołana na urząd ministra MSWiA.