joomla templates top joomla templates template joomla

Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową. Wydłużenie wsparcia postojowego do 3 miesięcy. Ulga na ZUS wyniesie 50 proc. Rozszerzenie zwolnień z ZUS-u na przedsiębiorstwa do 49 pracowników

info: KPRM włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Rada Ministrów przyjęła kolejne rozwiązania zapobiegające skutkom negatywnego oddziaływania koronawirusa na gospodarkę. Jest to kontynuacja działań zawartych w Tarczy antykryzysowej, która wspiera przedsiębiorców i pracowników.
 
 
Jak wyjaśnił minister Łukasz Schreiber, rząd zaprezentował niezbędne działania, by ratować krajowe firmy i pomagać Polakom w codziennym funkcjonowaniu. Wartość pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej wyniesie ponad 11 mld zł – poinformował minister.
 
Najważniejsze rozwiązania:
 
- Rozszerzenie zwolnień z ZUS-u na przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 10 do 49 pracowników. - Ulga na ZUS wyniesie 50 proc.
- Wydłużenie wsparcia dla firm w ramach świadczenia postojowego (3 miesiące).
- W przypadku obowiązkowej kwarantanny, rolnicy i pracujący z nimi domownicy otrzymają zasiłek w - wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Wprowadzenie nielimitowanego dostępu do „publicznych” stron internetowych. Chodzi m.in. o domenę gov.pl, usługi umożliwiające zdalną diagnostykę medyczną oraz e-learning pozwalający na zdalną pracę nauczycieli i uczniów.
- Wyposażenie placówek  ochrony zdrowia w szybkie łącza internetowe i sprzęt umożliwiający - prowadzenie zdalnej diagnostyki medycznej.
- Rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na organizacje pozarządowe.
 -Zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków pochodzących z Tarczy antykryzysowej.
 
 
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że przy szybkiej pracy Senatu, zaproponowane działania mogą wejść w życie przed świętami Wielkiej Nocy. Jak wyjaśniła, przyjmując nowe  rozwiązania, rząd chroni miejsca pracy i poprawia płynność firm, pozostając w dialogu ze stroną społeczną i przedsiębiorcami.
 
Jadwiga Emilewicz oceniła także, że dotychczasowe rozwiązania zawarte w Tarczy antykryzysowej spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony firm. Ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców planuje skorzystać z rządowego dofinansowania do utrzymania pracowników – zaznaczyła. Skorzystają oni z postojowego czy dopłat do wynagrodzeń przedsiębiorstw znajdujących się w trudnościach – wyjaśniła.
 
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że do tej pory w ramach Tarczy antykryzysowej złożonych zostało 340 tys. wniosków, w tym 250 tys. dotyczących zwolnienia ze składki ZUS, 56 tys. wniosków o postojowe oraz 31 tys. wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.
 
Jak wyjaśniła Marlena Maląg, ramach pakietu antykryzysowego pracodawcy wystąpili o rządowe wsparcie dla ponad 100 tys. miejsc pracy. Wsparcie to, razem z mikropożyczkami, szacujemy na ponad 700 mln zł – zaznaczyła minister.