joomla templates top joomla templates template joomla

Rząd PO i PSL odstrzelił 2 miliony dzików, w tym być może loch i warchlaków i nikomu to nie przeszkadzało? Nagle PO i PSL zmieniło zdanie?

R.Ż; video/infoTVN24/x-news; info/foto: Ministerstwo Rolnictwa włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Platforma Obywatelska odstrzeliła razem z PSL niemal 2 miliony dzików, Niemczy corocznie dokonują redukcji na poziomie niemal pół miliona, a rok temu było to ponad 800 tys. Czy alternatywą dla redukcji dzików ma być likwidacja produkcji trzody chlewnej w Polsce i kto na tym skorzysta? 
 
 
W czasach rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego odstrzelono w Polsce
 
- W latach 2017 do 2016 niemal 2 miliony dzików - 
 
Możliwe, że odstrzał dotyczył również nawet lochy i warchlaki, dane nie rozróżniają takiego podziału, a więc wybór należał do samego myśliwego. Teraz PO i związane z nią środowiska walczą o los tych zwierząt? 
 
- Czy alternatywą dla odstrzału dzików ma być likwidacja trzody chlewnej w Polsce? -
 
Takie sugestie pojawiają się ze strony opozycji, której z jednej strony nie przeszkadza „odstrzał” milionów świń w tym młodych, a kontrowersyjny wydaje się pomysł odstrzału dzików. Zwierzak zwierzakowi najwyraźniej nie jest równy? 
 
Likwidacja gałęzi produkcji trzody chlewnej by była katastrofą dla niemal 14 tys. gospodarstw. Już obecnie 1,7 tys. gospodarstw  na terenach objętych ASF zamknęło produkcję mięsa, które nie tylko jest eksportowane, ale również popularne w samej Polsce. Stosowane prze ostatnie lata zalecane przez Komisję Europejską metody zawodzą i pojawiają się kolejne ogniska tej choroby. 
 
 
Oczywistym wydaje się, że w przypadku likwidacji hodowli trzody chlewnej skorzystają na tym inne kraje zajmujące się produkcja tego mięsa np. 
 
- Niemcy w 2018 roku odstrzeliły 880 tys. dzików -
 
i nikomu to nie przeszkadza, najwyraźniej nawet ekologom. W ostatnim roku co prawda nastąpił wzrost odstrzału o 40% z powodu właśnie zapobiegania ASF, ale nawet w 2017 roku było to ponad pół miliona dzików na  rok, podobnie w poprzednich latach odstrzał oscylował pomiędzy 400 a 500 tys. 
 
Jak to możliwe, ze w ciągu kilku lat ilość ognisk wzrosła z zaledwie kilku w 2014 roku do obecnego stanu?  Nie kto tylko właśnie PSL podejmował chęć likwidacji ognisk właśnie przez wybicie dzików na terytorium występowania ASF. Zaniechano jednak odstrzału dzików, pozwalając na rozszerzanie się choroby, nie zduszono jej w zarodku do czego przyczynił się zapewne opór PZŁ
 
- Przez ostatnie dwa lata Minister Rolnictwa apelował do PZŁ o odstrzał dzików - ]
 
Spotykało się jednak to z oporami – mówił o tym publicznie Minister Rolnictwa Jak Krzysztof Ardanowski.  
 
 
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa na swoich stronach Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG SANTE) popiera odstrzał dzików, jako działanie w zakresie zwalczania ASF w Polsce.
 
Odstrzał taki jest zgodny zarówno z prawem polskim, jak i przepisami Unii Europejskiej. W opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest on skuteczną metodą ograniczania rozprzestrzeniania się ASF.
 
Zarówno Komisja Europejska, jak i EFSA uznają, że populacja dzików odgrywa istotną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby i jej przetrwaniu w środowisku.
 
Strategia UE w zakresie kontroli ASF wynika z opinii EFSA i międzynarodowych zaleceń, które zostały wypracowane w oparciu o dostępną wiedzę naukową oraz doświadczenia i skuteczne praktyki państw dotkniętych chorobą.  Wskazują one, że w obszarach wolnych od ASF należy dążyć do redukcji populacji dzika, w celu ograniczenia szerzenia się tej choroby.