joomla templates top joomla templates template joomla

Posłowie PO mają problem z kojarzeniem faktów? Nie mogą doszukać się respiratorów. Wiceminister Zdrowia odpowiada, że są w magazynie, a posłowie kłamią i manipulują

Agencja/eReporter24; video/foto: tvn24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

 
- Sytuacja nadal jest zagadkowa. W magazynach nie ma 1150 z 1200 respiratorów, które były przedpłacone, zaliczkowane przez Ministerstwo Zdrowia - przekazali posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński po kontroli w Agencji Rezerw Materiałowych.
 
Dodali, że pierwsza z 50 palet, które przyjechały do magazynu, została rozpakowana dopiero po ich kontroli. Nie rozumieją, że to zakupy w ramach rezerw, które obecnie nie są spożytkowane. 
 
- "Nikt z ministerstwa nie pojechał na miejsce, żeby zobaczyć, co zostało zakupione" - twierdzi Joński.
 
 
Na zarzuty posłów z PO odpowiedział wiceminister Janusz Cieszyński, który poinformował, że pierwsze 50 sztuk spośród 1200 zamówionych respiratorów zostało dostarczonych do Agencji Rezerw Materiałowych. Podczas konferencji prasowej odniósł się też do zarzutów stawianych przez posłów Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby z Koalicji Obywatelskiej, którzy uważają, że procedura zakupu i dokumenty budzą wątpliwości.
 
W odpowiedzi na te zarzuty wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że posłowie „nie byli w stanie dokładnie przeczytać umowy”. Zaznaczył, że - podobnie jak w przypadku wszystkich innych umów - resort zdrowia będzie dochodził swoich prawi i będzie rzetelnie realizował umowę na zakup respiratorów. Przypomniał, że umowa została zawarta w momencie, gdy poziom zachorowań był najwyższy i jednocześnie było największe zapotrzebowanie na sprzęt medyczny.
 
- Żadne informacje, które były przedstawione państwu jako fakty podczas briefingu posłów Jońskiego i Szczerby przed Ministerstwem Zdrowia, się nie zgadzają. To jest nieprawda. I to jest kolejny z trwającej już ponad miesiąc serii ataków na profesora Łukasza Szumowskiego, na ministra zdrowia, na całe ministerstwo i na działania, które były podejmowane w związku ze zwalczaniem epidemii koronawirusa – powiedział Cieszyński.
 
Wiceminister oskarża posłów PO o kłamstwa i manipulację faktami, a także zarzuca im że na polityczny użytek tworzą własne fakty, nie czytają dokumentów. 
 
- "Te respiratory są i to jest najważniejsze" - uważa rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.