joomla templates top joomla templates template joomla

"Polska konstytucja stoi nad prawem unijnym". Rzecznik o odpowiedzi rządu dla TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyzszego

info: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Polski rząd odpowiedział na wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych i zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak poinformował Piotr Müller, rząd wskazał w piśmie - że wniosek Komisji "jest niedopuszczalny".
 
 
Rzecznik rządu mówił, że Polska podtrzymuje formowane do tej pory stanowisko, że kwestie związane z regulacją wymiaru sprawiedliwości nie są przedmiotem traktatowych relacji unijnych. Tłumaczył też, na jakie przepisy rząd powoływał się przy pisaniu odpowiedzi.
 

- Przede wszystkim powołujemy się na przepis dotyczący domniemania kompetencji w ramach Unii Europejskiej. Jest artykuł, który mówi o tym, że wszelkie niezastrzeżone kompetencje dla traktatów unijnych są realizowane przez państwa członkowskie. Takim elementem jest m.in. wymiar sprawiedliwości. Z drugiej strony powołujemy się na regulacje wewnętrzne Polski, w tym wypadku na polską konstytucję, która wyraźnie mówi, że stawia wyższość prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. I reguluje m.in. zasadę nieusuwalności sędziów, która jest podnoszona przez wszystkie środowiska prawnicze – wyjaśnił rzecznik rządu Piotr Müller.