joomla templates top joomla templates template joomla

Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości składa wniosek o wykluczenie prezesa TSUE. Zdaniem pełnomocnika prezes Lenaerts jest nieobiektywny

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Pełnomocnik Prokuratora Generalnego Tomasz Szafrański złożył w czasie rozprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o wyłączenie z postępowania prezesa TSUE Koena Lenaertsa. 
 
 
Pełnomocnik Prokuratora Generalnego wskazał, że Lenaerts brał udział w konferencjach organizowanych w Polsce przez środowiska, które kontestują zmiany w wymiarze sprawiedliwość w naszym kraju. Pytany, czy powodem wniosku były obawy o brak obiektywizmu ze strony prezesa Lenaertsa, Szafrański zastrzegł, że tego "nie przesądza".
 
 
 
- Kiedy sędzia podlega wyłączeniu? Wtedy, kiedy jest nieusuwalne podejrzenie, że ktoś może być nieobiektywny – tłumaczył pełnomocnik.
 
Takim wnioskiem zaskoczony był inny przedstawiciel Polski Bogusław Majczyna, który reprezentuje polski rząd.
 
- Mamy już doświadczenie z wnioskami o wyłączanie członków TSUE. Wiemy, jak to w praktyce wygląda. Stanowisko rządu koncentruje się na kwestiach merytorycznych, natomiast prokuratura ma tutaj pełne prawo, żeby również pewne kwestie formalne podnosić i z tego prawa skorzystała – powiedział Majczyna.
 
 
 
Posiedzenie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczyło pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego, dotyczących między innymi zdolności nowej Krajowej Rady Sądownictwa do stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. 
 
Opinia rzecznika generalnego TSUE w tej sprawie zostanie wydana 23 maja.