joomla templates top joomla templates template joomla

Orzeczenie Sądu Najwyższego nie będzie miało większego wpływu na pracę Rady - mówi szef KRS

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Orzeczenie Sądu Najwyższego kwestionujące niezależność nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz status Izby Dyscyplinarnej SN nie będzie mieć większego wpływu na działanie KRS - stwierdził jej przewodniczący sędzie Leszek Mazur. 
 
 
Według niego, orzeczenie wydane w składzie trzyosobowym a nie poszerzonym, siedmioosobowym, oraz w konkretnej sprawie oznacza, że wydająca je Izba Pracy SN nie chciała nadać mu "szerszego znaczenia".
 
 
Izba Pracy Sądu Najwyższego, wykonując zalecenie Trybunału Sprawiedliwości UE orzekła, że zreformowana przez PiS KRS nie jest niezależna od polityków, a nowo utworzona Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem. W pierwszym, kluczowym przypadku, skład orzekający powołał się na niezgodne z konstytucją skrócenie przez rządzącą większość poprzedniej kadencji KRS, upolityczniony wybór jej członków a także nieujawnienie list poparcia pod kandydaturami do nowej KRS i nieprawidłowości na etapie samego zbierania podpisów. Wreszcie podkreślono, że nowa KRS nie stawała w obronie szykanowanych sędziów, a jej członkowie decyzją ministra sprawiedliwości zostają prezesami sądów w miejsce odwołanych dotychczasowych prezesów, tym samym odnosząc korzyść z faktu zasiadania w upolitycznionej Radzie.