joomla templates top joomla templates template joomla

Od 180 do 200 złotych mają zapłacić osoby blokujące marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kraj polityka

Sąd w Hajnówce ukarał grzywnami pierwszą grupę osób, które próbowały zablokować marsz narodowców upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Obwinieni mają zapłacić od 180 do 200 złotych.

Orzeczenie nie jest prawomocne. W sądzie w Hajnówce są wnioski o ukaranie w sumie prawie 70 osób. Większość z nich czeka na wyznaczenie terminów rozpraw. Sąd skazując teraz dziesięć osób na grzywny podkreślił, że marsz był zorganizowany legalnie, choć w uzasadnieniu sędzia wskazał, że postać upamiętnianego Romualda Rajsa "Burego" budzi kontrowersje.

- Należało podać w wątpliwość czy zastosowane przez obwinionych środki sprowadzające się w gruncie rzeczy to fizycznej konfrontacji z uczestnikami zgromadzenia, bo tak należy postrzegać zablokowanie trasy przemarszu, stanowiły właściwe narzędzie kształtowania poglądów. Niezależnie zatem od wolności głoszenia poglądów, zadać należało sobie pytanie o cel i skutki tak ostentacyjnego głoszenia chwały tej postaci oraz czczenia jej pamięci na terenie zamieszkiwanym przez potomków osób pomordowanych, w większości także będących wyznawcami religii prawosławnej. Oczywistym jest - zdaniem sądu - wymiar prowokacyjny odbywających się w Hajnówce marszów – odczytał uzasadnienie sędzia Grzegorz Piotr Front.